Haber

2023 Bütçesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Millet İttifakı olarak göreceksiniz, ‘sen ya da ben’ demeden, herkesin mutlu olduğu temiz bir Türkiye’yi hep birlikte yeniden inşa edeceğiz.” söz konusu.

Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu’nda 2023 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2021 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi hakkında yaptığı konuşmada, 2018 yılından bu yana uyuşturucuyla mücadele konusunda çok sayıda araştırma teklifi sunduklarını söyledi. .

Uyuşturucunun “ulusal güvenlik sorunu” olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Tonlarca uyuşturucu geliyor” dedi. Kılıçdaroğlu, sadece “torba satıcılarının” yakalandığını belirterek, sorunun satıcıda değil, satıcıyı kullanan kişide olduğunu söyledi.

Türkiye’de “ahlak” kavramının yıpratıldığını ve Meclis’in itibarına büyük darbe vurulduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Siz bu Meclis’e ‘Gazi Meclisi’ diyorsunuz değil mi? ‘Gazi Meclisi’ şudur: Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Meclis’i feshetme yetkisini tek başına istiyor. Milletvekilleri kürsüye çıkıyor, ‘Bu Meclis yetkisini Meclis’ten almış’ diyorlar. Millet Meclisi’ni bir kişi asla feshedemez.’ Ve o teklif oy çokluğu ile reddedilir.İşte Meclis Gazi Meclisidir.İki, Milli Mücadele sırasında Mustafa Kemal Atatürk gelir ve der ki, ‘Bana oyu verin. Başkomutanın yetkisi.’ Milletvekilleri itiraz ediyor: “Bu Meclis Gazi Meclis’tir. Biz Başkomutan’a 3 ay yetki veriyoruz”. O Meclis Gazi Meclis’tir. O Meclis’te Kuvayimilliye ruhu var. O Meclis’te birlik ruhu var. Bunlar yoktu. kürsüye çıkıp Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü reddediyorsunuz. Erdoğan’a Meclisi feshetme yetkisini siz vermediniz mi? Oy verdiniz, kabul ettiniz.”

AK Parti milletvekillerine tepki göstererek, “Bir kişi doğru telaffuzlara tepki gösteriyorsa bir sorun vardır. Demek ki ahlaki bir sorunumuz var.” Kılıçdaroğlu, “Bu ayakları bırakalım. Gazi Meclisi bellidir. Ne olduğu da bellidir. Kimin gazi olduğu da bellidir. ‘Gazi Meclisi’ diyorsanız, olmayan bir meclis olması gerekir. Gaziler arasında ayrım yaptınız, gaziler ve şehitler arasında ayrım yaptınız.” söz konusu.

Yolsuzluğa ve hakkı yiyenlerin hakkını kullanmasına karşı ortak tavır alınması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluğu yasallaştıran bir yasa AK Parti ve MHP milletvekillerinin iradesiyle çıkarıldı” iddiasında bulundu.

İktidardaki milletvekillerini “el kaldırıyorsunuz” diye eleştiren Kılıçdaroğlu, “Rüşveti, yolsuzluğu ve hırsızlığı meşrulaştıran yasaya ‘evet’ dediniz” dedi. ifadesini kullandı.

AK Parti milletvekillerinin tepkisi üzerine gerçeklerin bu olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Ağlasınlar, ağlamak da fazilettir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabulüne Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabulüne Dair Kanun”u eleştirerek, “Şimdi soruyorum: Aylığınız helal mi? Buna neden ‘evet’ dediniz? Biz gönderdik. Mahkeme Başkanına ve değerli üyelerine sesleniyorum: Bu rezaleti tartışın ve bir an önce kaldırın. Bu yasa Meclis’in prestijini zedelemiştir.” söz konusu.

AK Partili milletvekillerinden gelen tepkiye yanıt olarak, “Millet İttifakı olarak göreceksiniz, ‘sen ya da ben’ demeden, herkesin mutlu olduğu temiz bir Türkiye’yi hep birlikte yeniden inşa edeceğiz.” Kılıçdaroğlu, sözlerini kullanarak şunları söyledi:

“Sloganlar attı. Sloganları, krizden bıkmış halkımızın en derin özlemlerini yansıtıyordu, bireysel özgürlük ve zenginlik vaat ediyordu, yoksulluğa karşı mücadele sözü veriyordu. ‘Yolsuzlukla mücadele’ sözü veriyordu. Yoldaşlarını tasfiye etti. Mecliste kurduğu Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu Başkanını yeniden milletvekili yapmadı, liyakat bürokratlarını temize çıkardı, devleti vasat bir bürokrasiye teslim etti, bütün liyakati öldürdü, yapılan bütün sistemleri yerle bir etti. devlet devlet.En uygun üniversiteleri yerle bir etti.Üniversitelere özel kararnamelerle rektörler atandı.Adamına göre rektör bir kararname çıkararak atandı.”

“Büyükelçilik rüşvet alınarak yapıldı; bir milletvekili mafyadan her ay 10 bin dolar aldı” iddialarını dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekillerinin suç ortağı olmadığını ancak ses çıkarmadıkları andan itibaren kendilerinin de suç ortağı olduğunu öne sürdü. suçu onayladı ve ortak oldu.

“Kamuoyunu kandıran vaatlerin hepsi çöptü”

“Devleti kişinin iki ağzından çıkan talimata teslim eden bir sistem var” diyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Halkı aldatmak için verdiği bütün sözler boşa çıktı. vaat yok halkı hem ekonomik hem de siyasi zorbalıkla eziyor.halk kan ağlıyor.ama halktan ayrılığı o kadar şiddetli oldu ki halkı anlayacak şefkat ve güçten yoksun.ne yapacak?tabii ki daha çok savaş ve din kılığına girmek zorunda kalıyor ve bunu hep yapıyor.” ifadeleri kullandı.

Kimsenin kendisini aldatmasını istemeyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Vatansever olsaydı dün lanetlediğinin elini öpmek için bugün sıraya girmezdi. Vatanını düşmana bırakıp Süleyman Şah’ın Türbesi’ni kaçırmazdı. Terörle mücadele kapsamında yabancı askerleri Türkiye’ye davet etme kararı. Bunların bir ideolojisi veya ideolojisi yok. En fazla nasıl erişim sağlarım?’ Kafası sadece buna odaklı, zorbalar hep böyle davranıyor, hakikati inkar ediyorlar, krizleri inkar ediyorlar, Türkiye’den de tamamen koptu, her şeyi inkar ediyor, ekonomiyi inkar ediyor, açlığı inkar ediyor, yoksulluğu inkar ediyor, işsizliği inkar ediyor, inkar ediyor. Getirdiği mültecilerin sorun olduğunu, inkar etmeyeceği bir gerçeği söyleyeyim: Zalimler, zorbalar hep gider, o da 6 ay sonra gidecek.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda partisinin milletvekilleri tarafından alkışlandı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından Meclis Başkanı Mustafa Şentop oturumu yarıda kesti.

Öte yandan Kılıçdaroğlu, kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 88. yıl dönümü vesilesiyle partisinin kadın milletvekilleriyle muhalefetin kulislerinde fotoğraf çektirerek sohbet etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu.

Kılıçdaroğlu, bir gazeteciye MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin “Altı masa adaylık anketinde oy kullansa sınıf arkadaşına oy verir” dediğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, “Haberim var yorum yok” dedi. o cevapladı.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu