Haber

ABD, Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore’nin Rusya’ya askeri teçhizat satışını kınadı

ABD, Güney Kore ve Japonya’nın, Kuzey Kore’nin “Ukrayna hükümetine ve halkına karşı kullanılmak üzere” Rusya’ya askeri teçhizat ve mühimmat satmasını şiddetle kınadığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ve Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko tarafından yayınlanan ortak açıklamada, söz konusu satışların büyük kısmının tamamlandığının doğrulandığı ve “bu tür silah tedariğinin devam edeceği” ifade edildi. Rusya’nın baskınında insan kaybını önemli ölçüde artırdı.”

Açıklamada, Kuzey Kore’den Rusya’ya satılan askeri teçhizatın Ukrayna hükümeti ve halkına karşı kullanılacağı vurgulanırken, ABD, Japonya ve Güney Kore’nin bu satışı şiddetle kınadığı bildirildi.

Açıklamada, Rusya’nın Kuzey Kore’den askeri teçhizat alma girişimlerini açığa çıkarmak için üç ülkenin uluslararası toplumla birlikte çalışmaya devam edeceği belirtildi ve şöyle devam edildi: “Rusya’nın uzatma girişimi karşısında Ukrayna’nın egemenliğini ve Rusya’nın saldırısına karşı koyma çabalarını koruyacağız. Kuzey Kore’den yardım alarak savaştı.” “Destekleme kararlılığımızı sürdürüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“Rusya’nın Kuzey Kore’ye sağladığı her türlü askeri malzemeyi yakından takip ediyoruz.”

Açıklamada, Kuzey Kore’nin Rusya’ya “sağladığı takviyeler karşılığında kendi askeri yeteneklerini geliştirmek için yardım aradığı” kaydedilerek, “Rusya’nın Kuzey Kore’ye sağladığı her türlü askeri malzemeyi yakından takip ediyoruz.” İfadesi kullanıldı.

Açıklamada, Kuzey Kore’ye veya Kuzey Kore’den silah satışlarının yanı sıra, Kuzey Kore’nin kitle imha silahları, balistik füze veya konvansiyonel silah programlarıyla ilgili belirli öğelerin ve teknik işbirliğinin satışının, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin birçok kararını ihlal edeceği belirtildi. Konsey. Kuzey Kore’ye nükleer veya balistik füzelerle ilgili teknolojinin satışı konusunda “derin endişe” olduğu vurgulandı.

Açıklamada, böyle bir satışın bölgesel güvenliğe zarar vereceği, Kore Yarımadası ve dünya genelinde barış ve istikrarı tehdit edeceği vurgulanarak, Kuzey Kore ve Rusya’ya ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymaları ve tüm faaliyetleri derhal durdurmaları çağrısında bulunuldu. bu onları ihlal ediyor.

ABD, Kuzey Kore’nin Rusya’ya askeri teçhizat gönderdiğini iddia etti

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, 13 Ekim’de Kuzey Kore’nin Ukrayna’da kullanılmak üzere Rusya’ya silah sağladığını belirterek, “Elimizdeki bilgiler, Kuzey Kore’nin son dönemde Rusya’ya 1.000’den fazla konteyner askeri teçhizat gönderdiği yönünde. haftalar.” ve cephane sağlıyor.” İfadesini kullandı.

Kirby, Kuzey Kore’nin bu takviye karşılığında Rusya’dan savaş uçakları, füzeler, zırhlı araçlar, balistik füze üretim ekipmanları ve diğer ileri teknolojiler dahil olmak üzere askeri yardım talep ettiğini düşündüklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu