Haber

Akdeniz köpek balıklarının ve vatoz türlerinin yarısından fazlası yok olabilir

İspanya’daki Valencia Üniversitesi’ne bağlı Cavanilles Enstitüsü’nün bir raporuna göre, Akdeniz’deki köpekbalığı ve vatoz türlerinin yarısından fazlası iklim değişikliği, kirlilik ve düzensiz balıkçılıktan kaynaklanan tehditler nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Enstitünün, Biyolojik Çeşitlilik Vakfı ile deniz ekosistemlerinin işleyişi için gerekli olan türlerin korunmasına yönelik yaptığı çalışma Frontiers dergisinde yayınlandı.

Raporda uzmanlar, denizlerin ve okyanusların istikrarının sağlanmasında ve deniz ekosistemlerinin dengelenmesinde köpekbalıkları ve vatozların temel bir rol oynadığını hatırlattı.

“Akdeniz’deki köpekbalığı ve vatoz türlerinin yarısından fazlası, deniz ekosistemlerinin işleyişini tehlikeye atarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.” Terim olarak adlandırılan raporda, avlanma amacı olmayan ancak tesadüfen yakalanan bu türleri korumak için ek önlemler alınması gerektiği vurgulandı.

Çalışmalara katılan Valencia Üniversitesi’nden araştırmacı David Ruiz Garcia, balıkçılar arasında daha fazla bilinçlenme ve işbirliğinin artırılması gerektiğini belirterek, yakalanan köpek balıkları ve vatozların hayatta kalmasını sağlayacak önlemlerin uygulanmasını istedi.

Garcia, “İklim sorunu nedeniyle artık daha az biyolojik çeşitliliğe sahip, daha basit, daha az üretken ve meydana gelebilecek değişikliklere daha az duyarlı bir ekosisteme doğru ilerliyoruz” dedi. sözünü kullandı.

didimajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu