İş

Akkuyu NGS 1.Ünitesinde montaj çalışmaları için özel alan oluşturuldu

Özel alanın oluşturulması, Ünite 1’in reaktör binasındaki genel inşaat işlerinin tamamlanması ve ekipmanların devreye alma ve ayarlama aşamasının başlaması anlamına geliyor.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) 1’inci Güç Ünitesi’nde yer alan reaktör bölmesinde, reaktör kontrol konseyi temizlenerek özel bir alan oluşturuldu.

Bu alanın oluşturulması, simülasyon yakıt çubuklarının yüklenmesini ve ekipman modüllerinin sıcak-soğuk çalıştırmadan önce belirtilen konuma yerleştirilmesini içeren reaktörün incelenmesinin gerçekleştirilmesine olanak tanıyacaktır.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. uzmanları, teknik mevzuat gereklerine uygun olarak tüm temizlik gerekliliklerini sağladı. Reaktör inceleme alanından inşaat malzemeleri çıkarıldı, her gün birkaç kez ıslak temizleme spreyi sıkıldı ve ekipman kurulumunun denetlenmesinden sorumlu çalışanlar dışında alana erişim sonlandırıldı. Akkuyu NGS’nin özel alanı yaşam döngüsünün tüm aşamalarında korunacaktır.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve Nükleer Santral (NGS) İnşaat İşleri Müdürü Sergey Butckikh, konuya ilişkin şunları söyledi: “ Akkuyu NGS’nin ilk güç ünitesinin işletme iznini Aralık 2023’te aldık. Operasyon ve ayar işlemlerine devam edebiliriz. Yüksek teknolojiye sahip ekipmanların işletmeye hazırlanmasına yönelik teknik açıdan zorlu tüm çalışmalar AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin deneyimli uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Reaktörün kontrol konseyinin aktif hazırlıkları devam ediyor, bu hazırlıkların önemli bir aşaması da özel konseyin oluşturulmasıydı. Bu, Akkuyu NGS’nin 1. Ünitesi reaktör binasının reaktör bölümündeki genel inşaat çalışmalarının tamamlanması anlamına geliyor. Endüstriyel temizlik kuralları, yabancı cisimlerin, inşaat malzemelerinin bölmeye girmesini önler ve ekipmanın kurulumu sırasında gerekli tüm güvenlik gereksinimlerine uyulmasını sağlar. Şimdi doğrudan yakıt çubuğu simülatörlerinin yüklenmesine ve soğuk-sıcak test aşaması için reaktör bileşenlerinin kurulumuna geçiyoruz.

 

Bilgi notu:

Mersin’de inşa edilen Akkuyu NGS, Türkiye’nin ilk nükleer santralidir.

Akkuyu NGS projesi, her biri 1200 MW kapasiteli, Rus tasarımı VVER tipi 3+ Nesil reaktörlere sahip 4 güç ünitesinden oluşuyor. Akkuyu NGS inşaatı, dünya nükleer endüstrisinde Yİ (Yap-Sahip Ol-İşlet) modeliyle uygulanan ilk proje olma özelliğini taşıyor.

Rusya, yabancı ortaklarıyla yapıcı diyalog yürütmeye, dünyanın her köşesindeki ülkelerle işbirliğini geliştirmeye ve etkin bir şekilde çok kutuplu bir uluslararası ilişkiler sistemi oluşturmaya devam ediyor. Büyük yabancı enerji projelerini hayata geçirmeye devam eden Rosatom ve işletmeleri bu çalışmalarda aktif rol alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu