Haber

Bakan Kacır: Rusya’da Türkiye’ye yoğun yatırım ilgisi var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Rus iş adamlarının Türkiye’de önemli yatırımları var. Sanayi sektöründe de önemli yatırımları var. O yatırımlar devam edecek. Rusya’da Türkiye’ye çok yoğun bir yatırım ilgisi var.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ankara’da düzenlenen Teknofest’ten Kacır, “Ankara’nın en büyük etkinliğini gerçekleştirdik. 940 binden fazla katılımcı, 1 milyona yakın. Pazar günü şiddetli yağış nedeniyle daha yüksek bir rakama ulaşılamadı ancak Ankara’nın Ankara’daki en büyük etkinliği oldu. Artık bu yılın son Teknofest’i 27 Eylül’de İzmir’de olacak. ‘2023’te 3 büyük ilimizde yapacağız’ dedik. Doğal olarak çok memnunuz, Sayın Cumhurbaşkanımızın her yıl olduğu gibi her yıl olduğu gibi aramızda olması, şampiyonlarımıza ödüllerini vermesi Türk devletinin bu konuya ne kadar önem verdiğini gösteriyor diye düşünüyorum. Teknofest’e 14 bakanımız katıldı. “Bakanların en çok ilgi gösterdiği ve katıldığı organizasyondu herhalde. Cumhurbaşkanımız da aynı şekildeydi. Bakalım, İzmir’de de yeni bir rekor kıracağız diye umuyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde de yer alan Kacır, Rusya ile sanayi ve teknoloji alanında iş birliğinin söz konusu olduğunu belirterek, “Elbette Rus iş adamlarının Türkiye’de önemli yatırımları var. Sanayi sektöründe de önemli yatırımları var. O yatırımlar devam edecek. Biz de onları teşvik etmeye çalışıyoruz. “Rusya’da Türkiye’ye çok yoğun bir yatırım ilgisi var. Bazı alanlarda Rusya ile daha stratejik işbirliği de mümkün. Karşılıklı yeteneklerimizin güçlü olduğu alanlarda iş birliğini artırmak istiyoruz. Tabii savunma sanayisinde de bazı görüşmeler var” dedi.

Gençlere bedava internet ve vergisiz telefon vaadinin sorulması üzerine Bakan Kacır, “Bazı değerlendirmeler yapılıyor. Tamamlanınca açıklanacak. Çok kısa bir süre içinde olacağını tahmin ediyorum. Türkiye genç bir ülke, yaş ortalamamız 33. Çok genç bir nüfusumuz var. Milyonlarca öğrencimiz var. Bütün bu gençlere verdiğimiz sözler var. Bu sözleri adım adım yaşatmak gibi bir amacımız var. Şimdi Seçimin üzerinden birkaç ay geçti. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız, verdiğimiz tüm sözleri bir an önce yerine getirmeleri talimatını veriyor. Bir yıl devrimimiz var ama amacımız onu ertelemek değil, sürdürmeye niyetliyiz. Sözlerimizi en kısa sürede yerine getireceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu