Haber

BAKAN KOCA DEPREM BÖLGESİNDE ŞEBEKE SUYUNU İÇME SUYU OLARAK KULLANMAYIN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 depremle yerle bir olan Kahramanmaraş’ta halk sağlığını tehdit eden bir durum olmadığını belirterek, “Valilik ve kaymakamlıklar açıklama yapana kadar şebeke suyunu içme suyu olarak kullanmayalım. Su hayattır, hep öyle kalsın ve hastalığa neden olmasın.”

Sağlık Bakanı Koca, 2 depremin yaşandığı Kahramanmaraş’ta depremzedeler için kurulan konteyner kent Karacasu’yu ziyaret etti. Bakan Koca, depremzedelerle sohbet edip ihtiyaçlarını dinledikten sonra Milli Savunma Bakanlığı ve Azerbaycan Sahra Hastanesi ile Necip Fazıl Şehir Hastanesini ziyaret etti. Daha sonra Kahramanmaraş Fuar Merkezi’ndeki çadır kente giden Bakan Koca, depremzedelerle bir araya geldi.

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenleyen Bakan Koca, “Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 2 deprem ve ardından gelen depremlerden hem nasibimizi alıyor hem de bir bütün olarak hissediyoruz. 19 gündür deprem bölgesindeyim kimse daha büyük bir şeye tanık oldu diyemez herhalde arama kurtarma çalışmalarını ve milletin yardım için birliğini gördükten sonra kimse ‘Gerçekten mi’ demekten kendini alıkoyamıyor. hepimiz için biriz.’ “Deprem şehirlerini çıplak gözle görmeyen, gördüğü gibi hissedemez. Bölge halkının duyguları karşısında devletin sahip olduğu duygu, büyük ve kıyaslanamaz bir ‘görev’ duygusudur” dedi.

Kahramanmaraş’ta 13 devlet hastanesinin yanı sıra bir üniversite hastanesi, 7 sahra hastanesi, 8 toplum sağlığı merkezi, 77 aile sağlığı merkezi, 112 istasyon, 101 sağlık ocağı ile hizmet vermeye devam ettiklerini anlatan Bakan Koca, “Bizim hastanelerimizden biri. ikinci basamak sağlık hizmeti veren tesislerimiz var Türkoğlu devlet hastanemiz ve Nurhak devlet hastanemiz ağır hasarlı Necip Fazıl şehir hastanemiz hizmet vermeye devam ediyor Elbistan devlet hastanemiz hasarsız Kahramanmaraş’ta 120 eczanemiz hizmet vermeye devam ediyor. 14 ayrı noktada sahra hastanelerimizde eczaneler ve gezici eczanelerimiz.Tüm bölgede ilaç Bugüne kadar 68 binden fazla hastamızı taburcu ettik.İlimiz sağlık tesislerinde tedavisi devam eden depremzedemiz yok. sevk edildikleri illerde tedavisi devam eden hastalarımıza acil şifalar.İlimizdeki sağlık personeli sayısı 3 bin 747. İl dışından görevlendirildiler. Halen görev yapan ve görevini sürdüren bin 505 arkadaşımız var” dedi.

Kahramanmaraş’ta afetten kaynaklanan nedenlerle bin 789 ameliyat gerçekleştirildiğini, sağlık kuruluşlarına yapılan toplam başvuru sayısının 48 bin 223’ü acil olmak üzere 54 bin 18 olduğunu belirten Bakan Koca, şunları kaydetti:

“İl genelinde servis yatağı doluluk oranımız yüzde 23, ağır bakım yatağı doluluk oranımız yüzde 28. Kapasitemiz yeterli. 9 hastanemiz rezidansta sağlık hizmeti vermeye devam ediyor. Afetin ilk gününden bu yana 559 hastalara evlerde sağlık hizmeti verilmektedir.Köylerimize günde birçok kez ambulans gönderilmektedir.61 gezici sağlık grubu günde birçok kez 473 köyü ziyaret etmektedir.Bugüne kadar 65 bin 942 hasta birinci basamak sağlık hizmeti almış, 145 bin 540 hasta sağlık hizmeti aldı Çadır kentlerde kurulan toplam 15 acil müdahale biriminde yapılan tetkik sayısı 24 bin 501 Alo 184 Sağlık hizmeti davet sistemimiz devreye girdi Zelzele bölgesindeki vatandaşlarımız evde sağlık hizmeti, ilaç ve bakıma ihtiyacı olan, 184’ü arayarak sağlık hizmeti talebinde bulunabilir. Acil durumlar dışında konutta bakım, ilaç, pansuman, hastaneye sevk Alo 184 davet sistemimiz ile talep edilen sağlık hizmeti gereksinimleri. merkezi olarak sağlanmaktadır. Bildiğiniz gibi 75 yaş üstü vatandaşlarımızı yakından takip ediyoruz. Şu ana kadar 75 yaş üstü hastalarımızın yüzde 78’ine ulaştık. Bunların yarısına il içi ulaşıldı ve kronik hastalık ilaç talepleri yerinde karşılandı . Kalan yarısının ise il dışında olduğu belirlendi. Bulundukları ilde hizmet verildi.”

‘DENETLENMİŞTİR’

Sağlık Bakanlığı’nın ilk günden itibaren su numunelerinin yanı sıra su klorlama çalışmalarını da incelediğini belirten Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Afet sonrası yaşanan acıyı artırabilecek risk, beklenen halk sağlığı sorunlarıdır. Bu riski birlikte hareket ederek önlemek mümkündür. Bu gibi durumlarda tehlike çoğunlukla sağlıksız veya tehlikeli atıklarla karışan sudan kaynaklanmaktadır. depremin ilk günlerinden itibaren düzenli olarak su klorlama çalışmaları ve kalıntı klor ölçümlerinin yapılması.Aldığımız 1533 su örneğinin 1354’ünde klor içeriği yeterli, 179’unda yetersiz bulundu. burada Kahramanmaraş Merkez Halk Sağlığı Laboratuvarımızda yapılmıştır.Alınan su örneklerinden 176 adedi uygunsuz bulunmuştur.Bazılarında mikrobiyolojik veya kimyasal geçimsizlik vardır.Bilimsel bulgulara dayanılarak gerekli tedbirler alınmaktadır.İsrarlı uyarımı burada tekrarlamak isterim. içme suyu olarak eke suyunu kullanın.Su hayattır hep öyle kalın ve hastalanmayin.Tehdit edecek bir durum olmamıştır. mevcut koşulların prestijiyle toplum sağlığını germektedir. Kuralların gerektirdiği önlemlere uyulması, garantilerinden biridir. Bugünlerde hassas olunması gereken bazı sağlık sorunları var. Bunlardan biri tetanoz. Tetanoza neden olan mikrop, paslı çiviler, bıçaklar veya metal kesikler yoluyla kolayca bulaşabilir. Vücuttaki yaralar, deri enfeksiyonları mikropların bulaşmasına olanak sağlar. Önlemeye büyük önem veriyoruz. Deprem bölgesinde enkazda görev yapan görevlilerin tetanoz aşılarını yaptırdık. Başta yaralılar olmak üzere depremzedelere de tetanoz aşısı yapıldı. Depremde çok hafif de olsa yaralanmış olsanız dahi tetanoz aşınızı asla ihmal etmemenizi dilerim. Lütfen size en yakın temsilcimiz ile iletişime geçiniz. Arama kurtarma çalışmaları sırasında ortaya çıkan tozlar da sağlık riski oluşturdu. Bu tehdide karşı koymak için çalışanlara ve çevredeki sakinlere 2 milyondan fazla N95 maskesi dağıttık. Halen emsal teşkil eden enkaz kaldırma çalışmalarında maske kullanımı asla ihmal edilmemelidir. N95 maskeler setlerimizden temin edilebilir.”

DEPREM BÖLGESİNDEKİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK YENİ YÖNETMELİK

Bölgede görev yapan sağlık meslek mensupları için gönüllülük, görevlendirme ve görevlendirme ile ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını anlatan Bakan Koca, “Bu yönetmelikte öncelikle gönüllülüğü kolaylaştırıp bir sistem haline getiriyoruz. afet bölgesinde isteyerek çalışmak isteyen tüm sağlık çalışanlarımızın taleplerini iletmeleri için ‘Ekip Portalı Uygulaması’ üzerinden başvuru formu oluşturulmuş, gönüllülük başvuruları ile ilgili il sağlık müdürlüğünce görülebilmekte ve görevlendirme yapılacaktır. Bakanlığımız tarafından ihtiyaç doğrultusunda yapılacaktır.Şimdiden tüm arkadaşlara teşekkür ederim.Başvuru yapacak tüm arkadaşlara teşekkür ederim.Bir diğer düzenleme de başka bir ile görevlendirilmek isteyen sağlık çalışanlarının başvuruları. görev yerinin halen deprem bölgesi olduğu “Bu arkadaşların atama başvuruları ve görevlendirme talepleri Perso üzerinden alınacaktır. nnel Bilgi Sistemi. Devlet ve milletin gücüyle başımız eğilmeyecek, şehirler ayağa kalkacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu