Ekonomi

Binance.US, Founder CZ’deki çoğunluk hissesini azaltmanın yollarını arıyor

Investing.com – ABD’deki düzenleyicilerle sorun yaşayan Binance, kurucusu Changpeng Zhao’nun ABD’deki yan kuruluşu Binance.US’daki çoğunluk hissesini azaltmanın bir yolunu arıyor.

The Information’ın aktardığı habere göre, konuyla ilgili bilgisi olan kişiler, Zhao’nun ABD’li düzenleyicilerle bir orta yol bulmak için çoğunluk hissesinin bir kısmını satmayı planladığını söylediler.

Binance, Mart ayında Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Kurulu (CFTC) tarafından ABD’de kripto varlıklarla yetkisiz biçimde vadeli işlemler, takaslar ve opsiyon hizmetleri sunduğu için dava edilmişti.

CFTC Binance’e dava açtı

CFTC Binance, ABD vatandaşlarının ana platforma erişimini engelleme sözü verirken, ülkedeki pazar payını artırma taahhüdünü yerine getirmediğini savunuyor. Bu tezle birlikte CFTC, borsanın kara para aklamayı önleme ve müşteri tanıma prosedürlerini hafife almakla suçlanıyor ve bu şekilde Binance, ABD vatandaşlarının düzenleyicileri atlatmasına yardımcı oluyor.

Binance yetkilileri, bu iddialara yanıt olarak gerçeklerin çarpıtıldığını ve iki yılı aşkın süredir CFTC ile iş birliği içinde çalıştıklarını söyledi. CFTC’nin borsaya açtığı dava Binance tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Binance, Voyager anlaşmasını terk etmek zorunda kaldı

Binance, ABD’de düzenleyici kontrole yakalandıktan sonra iflas eden kripto şirketi Voyager’ın Binance.US tarafından satın alma sözleşmesi de iptal edildi. ABD makamları başından beri bu anlaşmayı bir yabancı satışı olarak değerlendirerek yasal olarak iptal etmeye çalıştı, ancak mahkeme her seferinde düzenleyicilerin itirazlarını yatırımcıların çıkarlarını dikkate alarak reddetti. Ancak Binance, ABD’deki katı ve belirsiz düzenleyici gereklilikler nedeniyle Voyager satın alımından çekildiğini duyurdu.

Binance’in ABD’deki faaliyetleriyle ilgili son geri adım atması, şu anda resmi bir açıklama olmasa da CZ’nin Binance.US’taki hisselerini azaltması olarak şekilleniyor. Son gelişmelere göre Binance, CFTC ile olan yasal ilişkilerinde önümüzdeki günlerde bir uzlaşma bulmaya çalışabilir.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu