Ekonomi

Birleşmiş Milletler’den ABD’ye not!

Birleşmiş Milletler (BM), Genel Sekreter Antonio Guterres’in bu ülkenin BM nezdindeki Daimi Temsilciliğine, ABD’nin iletişim trafiğini izlemesinden duyduğu memnuniyetsizliği ifade eden bir nota verdiğini bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Pentagon’dan sızan belgeleri Genel Sekreter’in konuşmalarının çarpıtılmış özetleri olarak gördüklerini belirten Dujarric, “ABD hükümetinin Genel Sekreter ve diğer üst düzey BM yetkililerinin iletişim trafiğini izlemesi ve müdahil olmasından duyduğu memnuniyetsizliği resmi olarak dile getirdik. ev sahibi ülkeye.” ifadesini kullandı.

Dujarric, bu tür faaliyetlerin ABD’nin BM Şartı ve BM Ayrıcalıklar ve Muafiyetler Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerine aykırı olduğuna işaret etti.

BM’nin notaları ülkedeki misyonları aracılığıyla verdiğini kaydeden Dujarric, “ABD’nin BM Daimi Misyonuna nota verdik” dedi. söz konusu.

Guterres sızan belgelerde

BBC’nin haberine göre Pentagon’dan sızan belgelerde ABD’nin BM Genel Sekreteri Guterres ve yardımcısını yakından takip ettiği ve telefon görüşmelerini dinlediği görüldü.

Guterres ile yardımcısı arasında Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili telefon görüşmesine ilişkin belgelerde, “Guterres, yaptırımları onaylayan Rus kurumlarını veya şahıslarını içerse bile, Rusya’nın ihracat kapasitesini artırma çabalarının altını çizdi.” ve “Genel Sekreter’in Moskova’yı Ukrayna’daki eylemlerinden sorumlu tutmaya yönelik genel çabalarını yok etmek.” ifadeler yer aldı.

Sözcü Dujarric, “Genel Sekreter bunu bir süredir yapıyor. Uzun süredir siyasetçi ve halk figürü. Bu nedenle telefon görüşmelerinin dinlenmesine şaşırmadı” dedi. açıklama yapmıştı.

habersultanbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu