Haber

Çin, ABD Kongre Yürütme Komisyonu’nun Hong Kong raporunu kınadı

HONG KONG, 13 Mayıs (Xinhua) — Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi (HKSAR) hükümeti, ABD Kongre Yürütme Komisyonu tarafından Çin hakkında, Hong Konglu yargıçlara yönelik karalayıcı sözler ve korkakça tehditler içeren bir “personel araştırma raporu” yayınladı. . Kong’daki duruma ilişkin sözde “duruşmayı” şiddetle kınadı ve kararlı bir şekilde reddetti.

HKSAR hükümetinin sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, tehdidin HKSAR’daki yargıçlara kin dolu bir şekilde baskı yapmaya, HKSAR’daki yargı sürecine müdahale etmeye ve HKSAR’daki adalet idare sistemini baltalamaya yönelik utanmaz, kötü niyetli ve kötü niyetli bir girişim olduğunu söyledi.

Sözcü, bu çabanın, hukukun üstünlüğünü savunduğunu iddia eden ancak uygulamada hukukun üstünlüğünü siyasi manipülasyonlarla hukukun üstünlüğünü önemli ölçüde baltalayan ABD’li siyasetçilerin ikiyüzlülüğünü ve çifte standartlarını açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

Açıklamada, bunun uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerinin ağır bir ihlali olduğu belirtildi.

HKSAR’daki Çin Dışişleri Bakanlığı Komiserliği de raporu şiddetle kınadı ve sert tepki gösterdi.

Komiserlik sözcüsü yaptığı açıklamada, hukukun üstünlüğüne ve yargı bağımsızlığına saygı duyduklarını iddia eden ilkesiz ABD’li siyasetçilerin, siyasi yıldırma ve desteği sindirmek için beyhude bir çabayla hukuk adaletini alenen ayaklar altına aldıklarını ve sürekli olarak yaptırım sopasını gösterdiklerini söyledi. Çin karşıtı ve istikrarsızlaştırıcı unsurlar.

Komisyon, rant ve baskı ve yaptırım tehditlerinin, Çin’in Hong Kong’un refahını ve istikrarını koruma ve “bir ülke, iki sistem” unsurunun kararlı ve uzun vadeli uygulamasını teşvik etme konusundaki kesin kararlılığını baltalayamayacağını vurguladı.

gencajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu