Yaşam

Daha önce hiç görülmedi: Yeni tiranozor keşfi T. rex evrimindeki boşluğu doldurabilir

DUVAR- Paleontologlar, yeni bir tiranozor cinsine ilişkin kalıntıları ortaya çıkardı.

T. rex’in evrim tarihinde kıymetli bir boşluğu doldurabilecek bir tiranozor çeşidine ilişkin fosiller keşfettiler. Daha evvel hiç görülmemiş tiranozor çeşidinin, T. rex’in evrimsel soyu hakkındaki tartışmayı çözmeye yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Badlands Dinozor Müzesi’nde sergilenen tiranozorun ortaya çıkarılan kafatası kesimleri. C: Badlands Dinosaur Museum

Arkeofili’nin Live Science’tan aktardığına göre, Daspletosaurus wilsoni isimli tiranozor yaklaşık 76,5 milyon yıl öncesine, Kretase devrine (145 milyon ila 66 milyon yıl önce) tarihlenen, fosilleşmiş bir kafatasının modülleri ile bir kaburga ve ayak parmağı kemiği dahil olmak üzere iskelet kesimlerinden tanımlandı.

Fosiller, Kuzey Dakota’daki Badlands Dinozor Müzesi’nden paleontologlar tarafından 2017 ile 2021 yılları ortasında bulundu. Montana’nın kuzeydoğusundaki Judith Irmağı Oluşumu’nda ortaya çıkarılan Daspletosaurus wilsoni’nin, Daspletosaurus torosus’un soyundan geldiği düşünülüyor. Araştırmacılar ayrıyeten, 77 ila 75 milyon yıl evvel ortaya çıkmış olan Daspletosaurus horneri’nin de atası olduğunu düşünüyorlar.

Kazıldıktan kısa bir müddet sonra alt çene. C: Badlands Dinosaur Museum

Üç Daspletosaur tipi ve Tyrannosaurus, dokuz cins içeren Tyrannosauridae familyasının içinde yer alıyor. Şimdiye kadar Tyrannosauridae soyunu çözmek güç olduğu için kişisel çeşitler ortasındaki kesin evrimsel alakaları belirlemek kolay olmuyordu.

Çalışmanın ortak muharrirleri Elías Warshaw ve Denver Fowler, “Pek çok araştırmacı, tiranosauridlerin evrimleşen tek bir soyu mu, yoksa birbirinden türemeyen, yakından ilişkili birkaç türü mü temsil ettiği konusunda hemfikir değiller” diyor.

Ancak Daspletosaurus wilsoni’nin keşfi, üç daspletosaur’un birbirinden “evrimsel kuzenler” üzere kollara ayrılmak yerine, tek bir evrimsel soyda birbiri arkasına geldiğini öne sürüyor.

Araştırmacılar, “Bu nedenle Daspletosaurus wilsoni, daha eski ve daha yeni tiranozor türleri arasında bir ‘kayıp halka’ idi.” diyor.

Ekip, bu çeşitlerin birbiri arkasına evrimleşmiş olabileceği göz önüne alındığında T. rex de dahil olmak üzere başka tiranozorların da emsal bir doğrusal usulde ortaya çıkmış olabileceğini öne sürüyor. Araştırmacılar şu anda bu fikri desteklemek için yeni bir çalışma planlıyorlar. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu