Haber

Değeri İkiye Katlandı: Çiller’in Sarıyer’deki Arsasının İmar Planı Değişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen eski başbakanlardan Tansu Çiller’e ait arsanın ortasında yer aldığı Sarıyer Kısırkaya’daki 60 parselin imar planları değişti. Yeni planda konut, ticaret ve turizm alanları artırıldı. İBB plana itiraz edecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Sarıyer “Gümüşdere-Kısırkaya Bölgesi” imar planı değişikliğini onaylayarak askıya aldı. Bir aylık süre ile askıya alınan planlara bu süre içinde itiraz edilebilir.

Askıya alınan yeni planların duyuru raporuna göre 60 parseli kapsayan bölge 273 bin 256 metrekareyi kapsıyor. Karadeniz kıyısındaki arsa, İstanbul Yeni Havalimanı’nın yaklaşık 20 kilometre doğusunda ve Kilyos Plajı’nın yaklaşık 5 kilometre batısındadır.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, plan değişikliği ile birlikte konut, ticaret, turizm ve günübirlik tesislerin alanı yaklaşık yüzde 20 artırıldı. Mevcut planlara göre 137 bin 542 metrekare olan yerleşim alanı, ticaret + turizm + konut + günübirlik tesis alanı olarak 162 bin 889 metrekareye çıkarıldı.

İBB itiraz edecek

Odatv’de yer alan habere göre, askıya alınan planlara İBB’nin o dönemde hazırladığı planların katlarına yapı hakkı verildiğini belirten İBB yetkilileri, ‘Bu plan değişikliğine itiraz edeceğiz’söz konusu.

En büyük parsel Çiller’e ait

Plan değişikliği açıklama raporundaki bilgilere göre, planlama alanında toplam 60 adet parsel bulunmaktadır. Bu parsellerin 49 adedi şahıslara, 10 adedi Hazineye ve 1 adedi Sarıyer Belediyesine aittir. Parsellerin 49 adedi tarla, 11 adedi fundalık, fundalık ve meradır.

Yine tutanaktaki bilgilere göre parsel no. 29 en geniş alanı kaplamaktadır. 19 bin 300 metrekare büyüklüğündeki parselin mülkiyeti eski Başbakanlardan Tansu Çiller’e ait. Yeni planlamaya göre parsel no. 29 ticaret+turizm+konut bölgesinde yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu