Ekonomi

Dolar 3 ayın zirvesinden düştükten sonra yatay seyrediyor

ABD doları, bir önceki seansta euro karşısında neredeyse üç ayın en yüksek seviyesinden düştükten sonra Çarşamba günü yatay seyretti. Bu gevşeme, ABD tahvil getirilerinin düşmesiyle ortaya çıktı ve doların cazibesinin zayıflamasına katkıda bulundu.

Para birimindeki son düşüş, euro karşısında %1,4’e kadar değer kazandığı iki günlük güçlü yükselişin ardından teknik faktörlere bağlanıyor. Bu yükselişte ABD istihdam verilerinin beklenenden güçlü gelmesi ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın erken faiz indirimi beklentilerini azaltan şahin üslubu etkili oldu.

Çarşamba günü erken Asya ticaretinde dolar Salı günü %0,1 düşüşle euro başına 1,0755 dolara geriledi. Salı günü doların ortası 1,0722 dolarla 14 Kasım’dan bu yana en güçlü seviyesine ulaştı.

Doları, aralarında euronun da bulunduğu altı ana para biriminden oluşan bir sepetle karşılaştıran ABD, dolar endeksi Salı günü %0,29’luk bir düşüşün ardından 104,14’te sabit kaldı. Endeks Pazartesi günü 104,60 seviyesinde 14 Kasım’dan bu yana en yüksek noktasına ulaştı.

Aralarında City Index’ten Matt Simpson’ın da bulunduğu piyasa analistleri, doların Salı günkü zayıflığının, Cuma ile Pazartesi arasında gözlemlenen yukarı yönlü hareketin gerilemesi olduğunu öne sürüyor. Simpson, ABD doları endeksinin hala yükselişli bir günlük yapıya sahip olduğunu ve 139,50’ye doğru bir gerilemenin endeksin daha da yükselişe geçebileceğini belirtti.

Dolar, önceki gece %0,49’luk bir düşüşün ardından Japon yeni karşısında da 147,905 seviyesinde sabit kaldı. Dolar/yen paritesinin özellikle ABD Hazine tahvil getirilerindeki değişimlere duyarlı olduğu biliniyor.

Odak noktası önümüzdeki Salı günü açıklanacak olan ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bilgilerine kayarken, analistler ve trader’lar gelecekteki faiz oranı kararları için kritik bir gösterge olabileceği için bu bilgiyi yakından takip ediyor. Mart ayında faiz indirimine ilişkin piyasa beklentileri önemli ölçüde değişti; CME Group’un FedWatch Aracı, yılın başında görülen %68,1’in aksine %19,5 olasılığa işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu