Türkiye

Döner kesen Steinmeier’a eleştiri: Erdoğan’ın bizi ciddiye almaması normal

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, 3 günlük bir program kapsamında Türkiye’de çeşitli temaslarda bulunuyor. İlk gün Sirkeci Garı’na giden ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla bir araya gelen Steinmeier, dün de Gaziantep’e giderek depremzedelerle görüştü.

Türkiye’deki programının son gününde, yani bugün, önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sonra CHP lideri Özgür Özel’e görüşecek. Ardından da Almanya’ya geri dönecek.

Steinmeier’in Türkiye ziyareti, özellikle de döner kestiği görüntü, Alman basınında oldukça fazla yer aldı.

Alman Cumhurbaşkanı, gezinin ilk gününde Almanya’dan yanında getirdiği döneri keserek, İstanbul’daki konsoloslukta ikram etmişti.

“ERDOĞAN’IN BİZİ CİDDİYE ALMAMASINA ŞAŞMAMALI”

Bu görüntüyü eleştiren Bild gazetesinin haberinde, “Ülkemizin inşasında Türklerin çok yardımcı olduğunu ve toplumumuzun kalbinde yer aldığını söyledi. Bu çok dokunaklıydı ama döner her şeyi gölgede bıraktı. Rusya ve İran politikamızdan haklı olarak çok şikayetçiyiz ama Türkiye’ye yönelik politikamız da benzer düzeyde. Erdoğan’ın bizi ciddiye almamasına şaşmamalı.” denildi.

“CUMHURBAŞKANI’NIN AKLINA GELEN İLK ŞEY, DÖNER”

Haberde görüşlerine yer verilen Profesör Carlo Masala ise, “Türkler 1962’den beri Almanya’da. Şu an üçüncü kuşaktalar. Gazeteci, doktor, iş insanı, profesör, sanatçı, siyasetçi yetiştirdiler; Kovid-19 aşısını dahi icat ettiler. Ama Cumhurbaşkanı’nın aklına ilk gelen şey, döner.” dedi.

“İTALYA’YA GİTSE PİZZA GÖTÜRMEZDİ”

Bild’in haberinde eleştiriler devam etti. “Steinmeier’in döneri Almanya’dan Türkiye’ye götürmesi, Türkiye imajının ne kadar klişe ve eski olduğunu gösteriyor. Eğer İtalya’yı ziyaret edecek olsaydı yanında pizza götürmezdi.” ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu