İş

Finansal hizmetler güven endeksi, Ethereum ETF onayı, Nvidia’nın fiyat indirimi: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – ABD hisse senedi vadeli işlemleri, dün ana endekslerde yaşanan düşüşün ardından haftanın son işlem gününde yatay çizgide seyrediyor. Intuit (INTU) hisseleri, analistlerin temel TurboTax hizmetindeki ücretsiz kullanıcı kaybından endişe duymasıyla düşüş gösterdi. Ether’e bağlı borsa yatırım fonlarının oluşturulmasını destekleyen kural değişikliklerinin onaylanması ile kripto para bir miktar kâr elde ettikten sonra düşüşe geçti.

1. Vadeli işlemler durgun seyirde

Yapay zeka devi Nvidia’nın (NVDA) başarılı kazanç raporuna rağmen hisse senetlerinin bir önceki seansta düşmesinin ardından ABD hisse senedi vadeli işlemleri durgun seyretti.

S&P 500, Nasdaq 100 ve Dow çoğunlukla değişmedi.

Yapay zeka çip üreticisi Nvidia’nın, üç aylık gelirinde beklenenden daha iyi bir artış yaşanmasının yarattığı coşku, ilk kez işsizlik yardımı için başvuran Amerikalıların sayısının beklenenden daha az olduğunu gösteren verilerle azalırken Wall Street’teki ana endeksler önceki seansı düşüşle kapattı. Rakamlar, ABD iş gücü piyasasındaki esnekliğe işaret ederek Fed politikacılarının, yaklaşan olası faiz indirimlerini erteleyebileceği yönündeki bazı endişeleri artırdı.

Dün kapanışta gösterge S&P 500 %0,7, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %0,4 ve 30 hisseli Dow Jones Industrial Average %1,5 değer kaybetmişti.

2. Intuit hisseleri, ücretsiz TurboTax kullanıcılarının azalacağı endişesiyle düştü

Intuit, analistlerin beklentilerini aşan mali üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı ancak yatırımcıların, TurboTax vergi hazırlama hizmetindeki ücretsiz kullanıcı kaybından endişe etmeleri nedeniyle grubun hisseleri düştü.

Kişisel finans portalı Credit Karma ve muhasebe yazılımı QuickBooks’un arkasındaki firma, üç aylık dönem için 6,74 milyar dolar gelirle 9,88 dolar hisse başına kazanç açıkladı. Rakamlar, Wall Street’in sırasıyla 9,38 ve 6,65 milyar dolarlık tahminlerini aşarak kullanıcıların, yapay zeka ve gelişmiş vergi dosyalama hizmetlerine yapılan yatırımlara olumlu tepki verdiğinin bir işareti oldu.

Bununla birlikte ABD’de vergi beyannamesi verme sezonunu kapsayan, 30 Nisan’la biten üç aylık dönemde TurboTax’ın ücretsiz teklifini kullanan kişi sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık 1 milyon azaldı. Analistler, TurboTax’ın üst düzey müşterileri çekmekte zorlanabileceği ve aynı zamanda alt düzey kullanıcılar için artan rekabetle karşı karşıya kalabileceği endişelerini dile getirdi.

Borsalardaki son gelişmeleri takip etmek, şirketlerin bilgilerine, grafiklere ve ipuçlarına erişmek, kazançlı yatırımlar elde etmek için doğru adres: InvestingPro.

Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için FIRSAT kodunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

3. SEC, spot Ether ETF’lerini listeleme başvurularını onayladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ether ile bağlantılı borsa yatırım fonlarının oluşturulmasını destekleyen kural değişikliklerini onaylayarak bu türde sekiz fonun piyasaya sürülmesinin önünü açtı.

Dünkü karar, ticaret için bir spot ETF’in nihai onayına doğru bazı ilerlemelere işaret etti ancak SEC’nin şimdi bir spot ETF listelemek için fon yöneticilerinden gelen başvurularla ilgilenmesi gerekiyor. Başvuranlar arasında VanEck, ARK Investment Management ve diğer yedi ihraççı yer alıyor.

SEC’nin onayına ilişkin söylentiler hafta boyunca Ether fiyatlarını artırdı ve onayın gerçekleşmesi token’da geçici kazançlara yol açtı.

Dünyanın 2 numaralı dijital token’ı olan Ether, bazı kâr alımlarının etkisiyle bugün %2,8 düşüşle 3.684,11 dolara geriledi.

4. Nvidia Çin’de yapay zeka çipi fiyatlarını düşürdü

Reuters’in bildirdiğine göre Nvidia, başta Huawei olmak üzere yerel oyuncuların sert rekabeti nedeniyle Çin’de ağır indirimlerle yapay zeka çipleri satmaya zorlandı.

California merkezli firma; ABD yaptırımlarının, en gelişmiş yapay zeka çiplerini ülkede satmasını engellemesi nedeniyle geçen yıl Çin için özel olarak üretilmiş üç yapay zeka çipini piyasaya sürmüştü.

Reuters’in haberine göre bu üç çip arasında en güçlüsü olan H20, Çin’deki talep yetersizliğinden etkilendi ve bazı durumlarda Huawei’nin benzer teklifine göre %10’dan fazla indirimle satıldı.

Reuters, sınırlı hükümet verilerine dayanarak Huawei’nin Ascend 910B çipinin de devlet destekli işletmelerden, H20’den önemli ölçüde daha fazla sipariş aldığını söyledi. Bu durum, Pekin’in devlet işletmelerinin Çin yapımı silikon kullanması için verdiği talimatın ardından geldi.

5. Ham petrol haftayı düşüşe kapatma yolunda ilerliyor

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de enflasyon ve yüksek faiz oranlarının, ekonomik faaliyetlere ilişkin endişeleri artırması nedeniyle ham petrol fiyatları düşerek haftalık bazda büyük kayıplara yöneldi.

ABD ham petrol vadeli kontratı (WTI) %0,4 düşüşle 76,60 dolara gerilerken Brent %0,3 düşüşle 81,13 dolara indi.

Her iki kontrat da %3’ün üzerinde haftalık kayıp yaşama yolunda ilerlerken Brent, son iki ayın ve WTI son üç ayın en düşük seviyesinde bulunuyor.

Şimdi tüm gözler OPEC+’nın Haziran başında yapacağı bir sonraki toplantısında. Üretici grubunun, günlük 2,2 milyon varillik gönüllü petrol üretim kesintilerinin uzatılıp uzatılmayacağını tartışması bekleniyor.

6. Finansal hizmetler güven endeksi artışını sürdürdü

2024 yılı Mayıs ayında finansal hizmetler güven endeksi (FHGE), bir önceki aya göre 2,9 puan artış kaydederek 160,3 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre 2024 yılı Mayıs ayında Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 142 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu