Ekonomi

Hollanda’da Türk işletmelerin cirosu 10 milyar euroyu geçiyor

FİKRİ CİNOKUR

ANTALYA – AB ülkesi Hollanda’da yaşayan Türk işletmelerin yıllık 10 milyar Euro ciroya ulaştığı, bu ülkedeki Türklerin de Türkiye’ye yatırım yapmak istediği belirtildi.

Hollanda-Türkiye Ticaret Odası Derneği Lideri Ethem Emre, Hollanda’da irili ufaklı 20 binden fazla Türk işletmesi olduğunu söyledi. Gelecek jenerasyonların Türkiye ve ülke iktisadına bağlılığının çok kıymetli olduğunu belirten Emre, Hollanda’daki Türk işletmelerin sağladığı ekonomik gücü Türkiye’ye yansıtmak istediğini söyledi.

Türklerin yıllık cirosu 10 milyar Euro’yu geçiyor

Hollanda’da Türkçe, tarih ve lisan kültürü dersleri başlattıklarını tabir eden Ethem Emre, Türk toplumunun kendisini daima geliştirdiğine dikkat çekti. Emre, şöyle devam etti.

‘’Türk toplumu Hollanda’da kendini ayakta tutmaya çalışıyor. Hollanda’da 500’ü büyük ve en az 10 kişi istihdam yaratan işletmelerde dahil olmak üzere irili ufaklı 20 binden fazla Türk işletmesi var. Türk işletmelerin yıllık cirosu 10 milyar Euro’yu geçiyor. Hollanda’daki Türk yatırımcılar, Türkiye’de de yatırım yapmak istiyor. Lakin, bilakis Türkiye’den sermaye çıkışı var.’’

Hollanda’da yaşayan Türklerin, Türkiye’deki miraslarını elden çıkarıp sağladıkları sermayeyi Hollanda’ya çekmeye çalıştığını anlatan Emre, şöyle konuştu.

‘’Hollanda’da 3’üncü, 4’üncü jenerasyonlar Türkiye’deki miraslarını elden çıkarıp sermayeyi Hollanda’ya getirmek istiyor. Bu ülkede yaşayan Türkler varlıklarını da ortaya koymalı. Hollanda’da Türk hukuk sistemini anlatıyoruz. Bu nedenle 4 avukatımız var. Türkiye’nin her yerinde davaları izliyor.’’

Beyin ve sermaye göçü durdurulmalı

Türk iş insanlarının kendilerini daima geliştirdiğini anlatan Emre, Hollanda’da yaşayıp da Türkiye’de iş yapan Türklerin çok mağdur olduğunu bildirdi. Ethem Emre, şunları kaydetti.

‘’Avrupa’da bir oldukça başarılı olan Türk iş insanları Türkiye’deki iş kültürüne ayak uyduramıyor. Hollanda ve Avrupa’da maddelere muhalif süreç yapmak çok güç. Bu nedenle iş kültürü bakımından zorlanıyor. Yabancı sermayeye Türkiye’de yatırım yapın diye davetler yapılıyor. Türkiye’den yurtdışına beyin göçü artıyor. Beyin göçü ve sermaye durdurulmalı ve aksine çevrilmeli.

Avrupa’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyette bulunan Türk iş beşerlerine Türkiye’de yatırım yapmaları için davette bulunulmalı. Türkiye’de yatırım yapacak olan gurbetçi Türklere teminat verilmeli ve paha verilmeli. Yurt dışında da mukadderatımıza terk edildik.’’

Hollandalı siyasetçilere de çağırıda bulunan Ethem Emre, ‘’Hollanda’da yabancıların entagrasyonu bugünkü mevcut formuyla olmaz, yürümez. Devlet yabancılardan uzaklaştı. Vergi Dairesi yabancıları fişledi. Yabancılar izole ediliyor’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu