Haber

İBB açıkladı! Mahkemeden Taksiciler İçin Emsal Karar: ‘Bu Karar Bizi Mutlu Etti’

Yargıtay taksi dönüşümüne ilişkin açılan davada emsal karar verdi.

Davayı sosyal medya hesabından paylaşan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, “Türkiye’ye örnek olacak bu karardan dolayı mutluyuz.”

UKOME’de boş hatlarda bulunan taksi-dolmuş ve minibüslerin belirlenen özel koşulları sağlayan taksilere dönüştürülmesi kararına karşı, kararın hukuka uygun olmadığı iddiasıyla dava açıldı. İlk derece mahkemesi davayı reddetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, Yargıtay’ın ilk derece mahkemesinin kararını onayarak davayı reddettiğini açıkladı. Gökçe sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

”Değerli İstanbullular, UKOME’de atıl hatlarda bulunan taksi-dolmuş ve minibüsleri, belirlediğimiz özel şartları sağlayan taksilere dönüştürme kararı aldık. UKOME’nin aldığı bu karara karşı bir taksi kooperatifi, kararın hukuka uygun olmadığını ileri sürerek dava açtı. Davaya bakan ilk derece mahkemesi; Konuyla ilgili tüm esnaf odalarının olumlu görüş bildirdiği, dönüştürülecek minibüslerin kura sistemiyle belirlenmesinin hakkaniyete uygun olduğu, UKOME’nin taksilerin sayı ve tarifelerini belirleme yetkisine sahip olduğu gerekçesiyle açılan davayı reddetti. mevzuat kararları olduğunu, minibüs ve taksi-minibüslerin taksiye dönüştürülmesini engelleyen bir mevzuat kararının bulunmadığını ifade etti. . Bugün itibarıyla doğrudan ilişki yoluyla Yargıtay da ilk derece mahkemesinin kararını onadı ve açılan davayı reddetti. Türkiye’ye örnek olacak bu karar bizi sevindirdi. “Minibüs ve taksi dolmuşlarından İstanbul halkına kaliteli ve güvenilir taksi hizmeti sunmak için dönüşüm yapmak isteyen tüm esnaf dostlarımıza hayırlı olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu