Ekonomi

İtalyan hükümeti, Pirelli’nin hissedarı Sinochem’in etkisini sınırlamayı düşünüyor

Investing.com – ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin giderek gerginleştiği bir zamanda, İtalyan hükümeti Pekin’in stratejik ulusal şirketlere katılımını sınırlamak için farklı yollar düşünüyor.

Bunun nedeni Çinli petrokimya şirketi Sinochem tarafından kontrol edilen Pirelli’dir (BIT: %37). PIRC) ve İtalyan hükümetinin, diğer seçeneklerin yanı sıra Çinli hissedarın yetkilerini kısıtlamak için altın güç yasasını uygulamayı düşündüğü bildiriliyor.

Basında çıkan haberlere göre, bu önlem, yürütmenin ulusal çıkar olarak kabul edilen faaliyetlere müdahale etmesine izin veren bir araç olsa da, Sinochem’i şirketten ayrılmaya zorlamak değil, hassas bilgilerin paylaşımına ilişkin kapsamını sınırlamak içindir. ve yönetim kurulu ve hissedarlar toplantılarında oy hakları. uygulanacak.

Şu anda Tronchetti Provera’nın niyetinin ne olduğu belli olmasa da, Sinochem’in Pirelli de dahil olmak üzere temel olmayan varlıklar portföyünün yeniden yapılandırılmasının bir parçası olarak şirketten ayrılma olasılığına ilişkin söylentilerin ardından Şubat ayında hisse fiyatlarında bir miktar dalgalanma yaşandı.

Yaklaşık iki ay önce Çinlilerin talep edeceği rakamın hisse başına 6,5 ​​euro civarında olacağı söylentileri ortaya çıkmıştı. Pirelli’nin 2015’teki devralma teklifinin ardından 2017’de borsaya döndüğü fiyat bu. 2015’teki fiyat 15 euro idi.

Kargaşaya rağmen Sinochem, lastik şirketinden ayrılma isteğini hemen reddetti, ancak Li Fanrong’un Ekim ayında yönetim kurulu başkanı olarak Ning Gaoning’in yerini almasıyla, tepedeki değişim bu yönde ilerleyebilir.

Bloomberg’e göre Çinliler şirketten ayrılırsa şirketle ilgilenen kümelenme, Telekom İtalyaNetCo’nun (BIT: TLIT) ayrıca şirket için 20 milyar avro teklif eden ABD özel sermaye fonu KKR olacak.

Unutulmamalıdır ki, Sinochem’in yanı sıra şu anda %9’luk paya sahip olan ve bu nedenle şirketin üçüncü büyük hissedarı olan bir başka Çinli şirket Silk Road Fund da Pirelli’nin sermayesinde yer almaktadır. Sinochem’in ayrılması durumunda Silk Road Fund da yatırımını geri çekebilecek ve Pirelli’nin toplam %46 hissesi başka fonlar için veya hissedarlık yapısının yeniden yapılandırılması için kullanılabilecek.

Hisse gelişmelere kötü tepki verdi ve %2,5 düşerek 4,59 Euro’ya geriledi.

HABER: Alessandro Albano

haber-dogansar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu