Ekonomi

Muhasebe uygulamaları için ADM mercek altında

ABD Adalet Bakanlığı şu anda büyük bir küresel emtia şirketi olan Archer Daniels Midland Co’nun (NYSE:ADM) muhasebe uygulamalarını araştırıyor. Bu gelişme, şu anda bir iç soruşturmayla uğraşan şirket üzerindeki incelemeleri artırıyor.

22 Ocak’ta Archer Daniels Midland’ın hisseleri, şirketin önceki gün CFO’sunu kovduğunu açıklamasının ardından %24 oranında önemli bir düşüş yaşadı. Bu eylem, başlangıçta Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi’nin (SEC) bir soruşturmasıyla tetiklenen, Nutrition’daki muhasebe uygulamalarına ilişkin dahili bir incelemeye yanıt olarak gerçekleşti.

Son zamanlarda, New York Güney Bölgesi ABD Başsavcılığı eski ADM çalışanlarıyla aktif olarak röportaj yapıyor. Bu tartışmaların odak noktası şirketin muhasebe teknikleri, özellikle de Beslenme bölümüne yapılan emtia satışlarına yönelik fiyatlandırma uygulamalarıydı.

Şu anda Adalet Bakanlığı’nın soruşturmasının tam kapsamı ve ilerleyişi belirsiz olsa da, federal savcıların soruşturması ADM’nin iç mali süreçleriyle ilgili soruları gün ışığına çıkardı.

Merkezi Chicago’da bulunan ve 122 yıllık bir geçmişe sahip olan Archer Daniels Midland, hayvan yemi, tatlandırıcılar ve çeşitli diğer ürünlerin üretimiyle tanınmaktadır. Şirketin SEC soruşturması ve bunu takip eden Adalet Bakanlığı soruşturmasıyla ilgili son açıklamaları, şirketi önemli ölçüde yasal ve kamu incelemesine tabi tuttu.

Hem ADM hem de New York Güney Bölgesi temsilcileri, devam eden soruşturma hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Hükümet soruşturmalarının suçluluk anlamına gelmediğini ve her zaman cezai suçlamalara yol açmadığını unutmamak önemlidir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu