Haber

NATO Genel Sekreteri: Savunma Sanayiinde Üretimin Artırılması Önemli

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun daha istikrarsız bir dünyada uzun vadede kendisini hazırlaması gerektiğini, bu bağlamda savunma sanayinde üretimin artırılmasının önemli olduğunu söyledi.

Stoltenberg, İsveç’te düzenlenen NATO-Savunma NATO-Sanayi Forumu’nda konuştu.

“Bazı yatırımcılar savunma sanayine yatırım yapmanın etik olmadığı konusunda yanlış bir fikre sahip.” Stoltenberg, savunma sanayisi olmadan caydırıcılık, savunma ve güvenliğin olmayacağını ifade etti.

Stoltenberg, “NATO müttefiklerini savunmak için silah üretmenin, özgürlüğümüzü savunmanın, Ukraynalı askerlerin ülkelerini savunmasına yardım etmenin etik olmayan hiçbir tarafı yoktur” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

NATO’nun savunma sanayi ile ilişkilerinin hayati önem taşıdığını vurgulayan Stoltenberg, “Ukrayna’daki bu savaş bittikten sonra artık savaş öncesi döneme dönmek mümkün değil. Artık daha saldırgan, daha saldırgan bir Rusya ile karşı karşıyayız.” Daha iddialı bir Çin ve daha istikrarsız bir dünya. Bu nedenle kendimizi uzun vadeye hazırlamalıyız.” dedi.

NATO ülkelerinin gayri safi yurt içi hasılalarının yüzde 2’sini savunma harcamalarına ayırma beklentisini hatırlatan Stoltenberg, Avrupa ülkelerinde bu oranın Soğuk Savaş döneminde yüzde 3 olduğunu, son yıllarda ise yüzde 1,5 civarında kaldığını belirtti. Stoltenberg, bunu yüzde 2’ye çıkarmanın mümkün olduğunu kaydetti.

Stoltenberg, savunma sanayinde üretimin neden artırılması gerektiğini hükümetlere, parlamentolara ve kamuoyuna anlatmaya çalıştıklarını belirtti.

Yıkıcı teknolojilerin geliştiği bir dönemden geçtiğimize dikkat çeken Stoltenberg, yapay zeka, otonom sistemler, biyoteknoloji ve kuantum gibi gelişen teknolojilerin olduğunu, NATO’nun teknolojik gelişmeler konusunda çalışmalarını artırdığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu