Ekonomi

Reel Kesim Güven Endeksi 2,4 puan azalarak 97,9’a geriledi

Reel Kesim İtimat Endeksi (RKGE), kasımda bir evvelki aya nazaran 2,4 puan azalarak 97,9’a geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kasım ayına ait İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Gerçek Kesim İnanç Endeksi açıklandı. İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat endüstrinde faaliyet gösteren 1734 iş yerinin karşılıklarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

Buna nazaran, RKGE kasımda bir evvelki aya kıyasla 2,4 puan gerileyerek 97,9 düzeyinde gerçekleşti. Tıpkı periyotta mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim inanç endeksi (RKGE-MA) de 0,7 puan azalışla 101,3 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, genel gidişat, mevcut toplam sipariş ölçüsü, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ait değerlendirmeler endeksi artış tarafında etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş ölçüsü, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş ölçüsüne ait değerlendirmeler endeksi azalış istikametinde etkiledi.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş ölçüsü ve ihracat sipariş ölçüsünde azalış bildirenler lehine olan seyir bir evvelki aya nazaran güçlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu istikametindeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stokları düzeyinin mevsim normallerinin üstünde olduğu tarafındaki değerlendirmeler ise zayıfladı.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş ölçüsünde bir evvelki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir bir evvelki aya nazaran zayıflarken, iç piyasa sipariş ölçüsünde artış bekleyenler lehine olan seyir ise azalış bekleyenler lehine döndü. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ait artış istikametli beklentilerin bir evvelki aya nazaran gerilerken, gelecek üç aydaki istihdama ait artış istikametli beklentiler ise bir evvelki aya nazaran güçlendi.

ÜFE beklentisi yüzde 94,1’e yükseldi

Ortalama ünite maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir güçlendi, son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir ise zayıfladı.

Gelecek on iki aylık devir sonu prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bir evvelki aya nazaran 2,2 puan artarak yüzde 94,1 düzeyinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi kısmındaki genel gidişat konusunda, bir evvelki aya kıyasla daha optimist olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,6‘ya yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 71,9’a, daha karamsar olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 21,5‘e geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu