Haber

Savcılık, İdris Baluken hakkında ceza istedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili İdris Baluken’in yaptığı 3 ayrı konuşma nedeniyle ayrı ayrı 3 kez “Örgüt propagandası yapmak” 2 kez de “Devleti, hükümeti ve yargı organlarını alenen aşağılamak” iddialarıyla yargılandığı davanın duruşması Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Baluken katılmazken avukatı Serdar Çelebi, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya bağlandı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada mütalaa veren iddia makamı, 2018/10764 soruşturma numaralı iddianame ile açılan dava ve 2018/6523 soruşturma numaralı iddianame ile ayrı ayrı açılan suçların yasal unsurlarının oluşmadığını belirtti. İddia makamı, Baluken’in 2014 yılında partisinin Karakoçan ilçesinde katıldığı seçim çalışmasında yaptığı konuşma nedeniyle ise “Örgüt propagandası”ndan cezalandırılmasını talep etti.

İmralı Heyeti’nde yer alan Baluken’in yine konuşmasında PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı’daki görüşmesine ilişkin sarf ettiği “Son yaptığımız ziyarette özellikle Kürt halkının önderi Sayın Abdullah Öcalan Karakoçan halkına özel selamlarını gönderdi” sözleriyle de “Örgüt propagandası yaptığını” ileri süren iddia makamı, cezalandırılmasını talep ederken, diğer suçlamalar yönünden ise Baluken’in beraatını istedi.

İddia makanın ardından söz alan Baluken’in avukatı Serdar Çelebi, mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talebinde bulundu.

Mahkeme, süre talebini kabul ederek, duruşmayı 25 Haziran’a erteledi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu