Ekonomi

Ticaret Bakanlığının Muhafız Projesi’ne yapay zeka kategorisinde birincilik ödülü

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğünün Muhafız Projesi’ne, bilişim sektörü araştırma ve danışmanlık şirketi International Data Corporation (IDC) Türkiye tarafından “geleceğin yapay zekası” kategorisinde birincilik ödülü verildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bilişim sektörü araştırma ve danışmanlık şirketi IDC Türkiye tarafından düzenlenen Dijital Dönüşüm Zirvesi, 23-24 Kasım’da Sapanca’da gerçekleştirildi.

Zirvede, geleceğe hazır tertipler, işin geleceği, dijital dönüşüm, inovasyon idaresi, bulut bilişim, dijital iktisat, objelerin interneti, siber güvenlik, büyük data ve analitik, yapay zeka, robotik süreç otomasyonu üzere çeşitli mevzular ele alındı.

Burada düzenlenen Dijital Dönüşüm Ödül Merasimi ile yıl içinde gerçekleştirilen projeleriyle dereceye giren kurum ve yöneticilere 13 kategoride ödül verildi. 108 kurumdan 478 müracaatın IDC analistleri ve heyet üyeleri tarafından kıymetlendirilmesi sonucu, 13 kategoride birincilik, ikincilik ve üçüncülük mükafatları sahiplerini buldu.

IDC Dijital Dönüşüm Ödülleri’nde Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğünün Muhafız Projesi, “geleceğin yapay zekası” kategorisinde birincilik mükafatına layık görüldü.

Muhafız Programı ne yapıyor?

Açıklamaya nazaran, Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğü kaçakçılıkça gayrette teknolojik imkanlardan en üst seviyede faydalanıyor. Muhafız Programı, kaçakçılıkla çaba kapsamında hangi taşıt, eşya ve yolcunun nasıl denetim edilmesi gerektiğini saniyeler içinde belirlemek ve bu yolda klasik sistem ve tahlillerle ortaya çıkarılması çok sıkıntı bağlantı ve riskleri ortaya koyabilmek emeliyle yapay zekayı büyük datada kullanmak gayesiyle tasarlandı. Geniş bilgi tabanlarındaki bilgilerin, yapay zekayla tahlil edilmesine imkan tanıyan Muhafız Programı, kara, hava ve deniz yoluyla gerçekleştirilmesi olası yasa dışı ticarete ait her türlü riski gözeterek nokta atışı tespitler yapıyor. Program, matematiksel algoritmalar sayesinde insan beyni ile kurulamayacak karmaşıklıkta ilişkileri kurarak organize hata teşebbüslerini ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor. Muhafız, Türkiye’deki araç, gemi ve tır trafiğine ait riskleri ortaya koymaya yönelik profillere de sahip bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu