Haber

Türkiye ve Azerbaycan Ortaklığı Avrupa ve Bölgenin Arz Güvenliğinde Önemli Rol Oynuyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye ve Azerbaycan’ın katılımının Avrupa’nın ve bölgenin arz güvenliği açısından çok önemli rol oynadığını ve bunun gelecekte de artarak devam edeceğine inandığını belirtti.

Bayraktar, temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan’da Enerji Bakanı Perviz Şahbazov ile görüştü.

Azerbaycan’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Bayraktar, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin çok üst seviyede olduğunu, cumhurbaşkanlarının dostluk ve kardeşliğinin, gösterdikleri istikametin bu birliği daha da ileriye taşıdığını vurguladı.

Azerbaycan’ın sevincini kendi sevinçleri, üzüntüsünü ise kendi sevinçleri olarak gördüklerini belirten Bayraktar, 2. Karabağ Savaşı’ndaki zaferin Türkiye için de gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın enerji alanındaki gelişimini görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Bayraktar, “İki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda gelişmesi önemli. Türkiye ile Azerbaycan’ın ortaklığı arz güvenliği açısından çok önemli rol oynuyor” Avrupa’nın ve bölgenin. Önümüzdeki dönemde bu daha da artacak.” Devam edeceğine inanıyorum.” dedi.

Dördüncü “Türkiye-Azerbaycan Enerji Forumu” Türkiye’de düzenlenecek

Bayraktar, Azerbaycan’ın son dönemde elektrik ve yenilenebilir enerji alanında kaydettiği ilerlemenin takdire şayan olduğunu, iki ülke arasında enerji alanında ilişkilerin daha kurumsallaştığını belirterek, “Türkiye-Azerbaycan Enerji Forumu”nun dördüncüsünü düzenlenen Geçen yıl Nahçıvan’da düzenlenen bu yıl Türkiye’de düzenlenecek. söylenmiş.

Azerbaycan’dan Türkiye’ye elektrik iletimi konusunda çalışmalar yürütüldüğünü belirten Bayraktar, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 29. Taraflar Konferansı’nın bu yıl Azerbaycan’da düzenleneceğini ve tüm dünyanın gözünün Bakü’de olacağını vurguladı. .

Bakan Şahbazov, Türkiye ile her alanda olduğu gibi iktidar alanında da sistematik ve faydalı iş birliğini hayata geçirdiklerini söyledi.

Türkiye ile petrol ve doğal gaz, elektrik ve yenilenebilir enerji başta olmak üzere çok geniş bir gündemleri bulunduğunu belirten Shahbazov, enerji alanındaki çıkarların daha da geliştirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu