Haber

Türkiye’nin Otomotiv Geleceği Yeniden Şekilleniyor: Yeni Toyota C-HR Üretimi Başladı!

Türkiye’nin Otomotiv Geleceği Yeniden Şekilleniyor: Yeni Toyota C-HR Üretimi Başladı!

 

Toyota Otomotiv Sanayii Türkiye, Türkiye’de üretilen ilk Şarjlı Hibrit (PHEV) otomobil olan yeni nesil Toyota C-HR’nin üretimine Sakarya’daki fabrikasında başladı. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını yeni Toyota C-HR’nin seri üretimine başlayarak taçlandıran şirket, Toyota’nın Avrupa’daki fabrikaları arasında şarjlı otomobil üreten ilk fabrika olarak önemli bir atılım gerçekleştiriyor. Yeni Toyota C-HR’nin üretim hattından çıkış töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla gerçekleşti.

 

Toyota Otomotiv Sanayii Türkiye (TMMT), üretim faaliyetlerini yürüttüğü Sakarya’daki fabrikasında Türk otomotiv endüstrisine ve sürdürülebilir bir geleceğe yönelik büyük bir adım atıyor. Yeni nesil Toyota C-HR ile Toyota’nın Avrupa’daki ilk şarjlı otomobil ve akü üreten fabrikası haline gelen şirket, Türkiye’yi hibrit otomobil üretim üssü haline getiriyor. Tüm proje hazırlık süreci TMMT mühendisleri ve çalışanları tarafından yürütülen yeni Toyota C-HR, Hibrit ve Şarj Edilebilir Hibrit (PHEV) versiyonlarıyla Toyota’nın C-SUV segmentindeki yeni tasarım yaklaşımını en çarpıcı şekilde yansıtıyor. Toyota Yeni Küresel Platform (TNGA-2). üretilmeye başlandı. 308 milyon Euro’luk ek yatırımla üretimine başlanan yeni nesil Toyota C-HR ve PHEV akü üretimiyle Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin ülkemizdeki toplam yatırımı 2,5 Milyar Euro’ya ulaştı. Yeni Toyota C-HR, Avustralya ve Yeni Zelanda’yı ihracat pazarlarına dahil ederek Okyanusya Bölgesi’ne ihracat yapmaya başladı.

 

Yeni Nesil Toyota C-HR’ın hat çıkış töreni: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Ahmet Burak Dağlıoğlu, Japonya Büyükelçisi Takahiko Katsumata, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Büyük, Toyota Europe (TME) Lider Yoshihiro Nakata, İcracı Genel Müdür Matthew Harrison, Kıdemli Lider Yardımcısı Marvin Cooke, Kıdemli Lider Yardımcısı Kazunori Takagi, Baş Mühendis Toshio Kanei, tedarikçi firmaların üst düzey yöneticileri, Otomotiv Endüstrisi STK yöneticileri, ulusal ve yerel basın ve TMMT çalışanlarının katılımıyla, 4 Kasım 2023 tarihinde Toyota Otomotiv Sanayii Türkiye A.Ş. (TMMT) CEO’su Erdoğan Şahin’in ev sahipliğinde Sakarya’daki fabrika tesislerinde gerçekleşti. Ayrıca Toyota Japonya Tsutsumi Fabrikası (TMC) Genel Müdürü Mitsuhiro Morita da video mesajla katıldı.

 

Elektrifikasyon Dönüşüm Merkezi Sakarya

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, lider fabrika rolünü daha da güçlendirmeye devam ediyor. Yeni nesil Toyota C-HR’nin üretimiyle Toyota, Avrupa’daki tesislerinde ilk ve tek şarj edilebilir otomobili üreterek bu alandaki liderliğini bir kez daha kanıtladı. Ayrıca Sakarya’daki tesis bünyesinde kurulan yıllık 75 bin adet kapasiteli yeni akü üretim hattıyla şirket, Toyota’nın Avrupa operasyonlarında elektrifikasyon dönüşümünün merkezi haline geliyor.

 

Son teknoloji ve güvenlik sistemleriyle donatılan yeni akü cephesinde, alanında uzman kişiler tarafından üretilen aküler, yeni nesil Şarjlı Hibrit Toyota C-HR’a hayat veriyor. TMMT, bu alandaki eğitimli, nitelikli iş gücü ve bilgi birikimiyle diğer Toyota fabrikalarının elektrifikasyon dönüşümünü destekleyerek Toyota Avrupa’nın hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynayacak.

 

Çevre Dostu Fabrika ve Otomobil

 

Dünyaya ve insanlığa saygı anlayışıyla sürdürülebilir çevre dostu üretimi benimseyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Yeni Nesil Toyota C-HR için ileri teknoloji çevre dostu üretim teknikleriyle donatılmış yeni boya tesisini devreye alarak Toyota’nın Avrupa’daki tesislerinin de devreye girmesini sağladı. 2030 karbon nötr ve 2040 sıfır karbon hedefleriyle aynı çizgide. adım adım ilerlemektedir. Çevre dostu hibrit teknolojisine sahip otomobillerle üretimin yanı sıra her alanda sürdürülebilir çevre hedeflerine katkı sağlayan Toyota Otomotiv Sanayii Türkiye, Şarj Edilebilir Hibrit yeni nesil Toyota C-HR ile 66 km pil menzili ve 19 g/km CO2 sunuyor. sınıfının en iyisi. Karbondioksit emisyonlarının azaltılmasına önemli katkı sağlar.

 

1.8 Hibrit, 2.0 Hibrit, 2.0 Hibrit 4 Çeker ve 2.0 Şarj Edilebilir Hibrit versiyonlarıyla müşterilerine 4 farklı elektrifikasyon çözümü sunan yeni Toyota C-HR’de geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı öncekine göre iki katına çıkarıldı. Aracın iç kısmı ise 4 farklı elektrifikasyon çözümü sağlayacak şekilde tasarlandı. Pek çok kaplama malzemesi ve plastik kesim dahil olmak üzere 100’den fazla kesim, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmektedir. Hayvansal deri ürünlerinin kullanımının en aza indirildiği yeni Toyota C-HR’de, tasarım ve yeni teknolojiyle araç yükü azaltılarak klima ihtiyacı da en aza indiriliyor. Tüm bu özellikleriyle yeni Toyota C-HR, çevre dostu bir otomobil olarak öne çıkıyor ve Toyota’yı 2030 karbon nötr hedeflerine bir adım daha yaklaştırıyor.

 

Herkes İçin Hareketlilik, Herkes İçin Mutluluk

 

Üretim faaliyetlerini Sakarya’daki fabrikasında sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Toyota’nın “Herkes için Hareketlilik, Herkes için Mutluluk” misyonuna tam uyumlu otomobiller üretiyor. Yeni Nesil Toyota C-HR, tüm müşterilerin istek ve beklentileri doğrultusunda Avrupa’da tasarlandı. C-SUV segmentindeki yeni tasarım yaklaşımını yansıtan etkileyici dış tasarımının yanı sıra, kullanıcı dostu dijital uygulamaları ve performans ve kaliteyi en üst düzeyde sunan iç tasarımıyla da dikkat çekiyor. Dünyada ilk kez Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından üretilecek olan bu model, geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyor.

 

Lider Fabrika

 

Toyota Otomotiv Sanayii Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Erdoğan Şahin, üretim hattından çıkan yeni Toyota C-HR’nin töreninde yaptığı konuşmada, “Toyota Otomotiv Sanayii Türkiye olarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını bu yıl kutlamamızla taçlandırmanın büyük gururunu yaşıyoruz. Yeni Toyota C-HR, sadece Türkiye için değil, Toyota’nın Avrupa operasyonları için de elektrifikasyon dönüşüm merkezi haline geliyor. Bu başarı, Türkiye’nin otomotiv alanındaki liderliğini ve stratejik rolümüzü bir kez daha vurguluyor.” sistemleriyle lider fabrika rolümüzü daha da güçlendiriyor ve hem yerel hem de küresel olarak sürdürülebilirlik hedeflerimize katkıda bulunuyoruz” dedi.

 

Toyota Motor Avrupa Lideri Yoshihiro Nakata konuşmasında, “Toyota Otomotiv Sanayii Türkiye’nin ileri mühendislik yeteneği, yüksek üretim kalitesi ve iş birliğiyle hayata geçirilen yeni Toyota C-HR’nin üretimine başlamasından büyük heyecan duyuyoruz. “Yeni nesil Toyota C-HR, Şarj Edilebilir Hibrit versiyonları ve TMMT’de üretilen pilleriyle Toyota’nın 2035 yılında Avrupa’daki Sıfır Karbon Dioksit hedefine katkı sağlayacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu