Ekonomi

Türkmengaz Devlet Kurumu Başkan Yardımcısı: Rusya ile üçlü gaz birliğinde netlik ve şeffaflık gerekiyor

Türkmengaz Devlet Kurumu Başkan Yardımcısı Murat Arçayev, Rusya’nın Kazakistan ve Özbekistan ile kurmak istediği “üçlü gaz birliği” konusunda açıklık ve şeffaflığa ihtiyacı olduğunu söyledi.

Türkmenistan Devlet Haber Ajansı’nın (TDH) haberine göre Archayev, Rusya Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitry Brichevsky’nin Rusya’nın Kazakistan ve Özbekistan ile kurmayı planladığı üçlü gaz birliğine ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Bricheysky, “Rusya, gaz sektöründe üçlü işbirliğini genişletme olasılığını dışlamıyor ve diğer ülkelerin de bununla ilgilendiğini biliyor.” dedi. Sözlerini hatırlatan Arçayev, bu sözlerin birçok soruyu gündeme getirdiğine dikkat çekti.

Archayev, Rus diplomatın yaptığı açıklamalarda hangi “genişleme fırsatlarından” bahsettiği ve “diğer ülkelerin” hangileriyle ilgilendiği sorularına net bir yanıt verilmediğini belirterek, açıklık ve şeffaflık gerektiğini vurguladı.

Archayev, doğal gazın Orta Asya’dan Çin’e taşınması konusunda Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan ve Çin arasında uzun süredir devam eden bir işbirliği olduğunu ifade etti.

Türkmenistan’ın Çin’in en büyük gaz tedarikçisi olduğunun altını çizen Arçayev, Çin’e sevkiyatında mutabık kalınan 55 milyar metreküp gazın 40 milyar metreküpünün Türkmenistan tarafından sağlandığını söyledi. Archayev, boru sınırının “diğer ülkelerden” gelen gaz kaynaklarıyla doldurulmasının da düşünülmediğini, Türkmenistan’ın yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve ortaklarının bunları yerine getireceğinden emin olduğunu belirtti.

Archayev, mevcut altyapı kullanılarak doğalgaz dağıtımında herhangi bir değişiklik olması durumunda tüm katılımcılarla önceden anlaşma yapılması gerektiğini vurguladı. Türkmenistan’ın uluslararası yükümlülüklerine ilişkin açıklamaların diğer katılımcılar arasında kafa karışıklığına yol açtığını ve bunun Türkmenistan’da ciddi bir rahatsızlık yarattığını belirten Arçayev, Türkmenistan’ın uluslararası işbirliğinin açık ve net kriterlere, birbirinin çıkarlarına saygıya ve sıkı uyum ilkelerine dayandığını ifade etti.

Archayev, dış ekonomik koşulların bu ilkeleri değiştirmek için bir sebep olamayacağını kaydetti.

Rusya, Kazakistan ve Özbekistan’ın ortasında üçlü doğal gaz birliği için müzakereler Kasım 2022’de başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu