Haber

Wagner Polonya’nın sonuna yerleşiyor: Hibrit savaş alarmı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, yüzlerce Wagner savaşçısının Beyaz Rusya’nın Polonya ucundaki Grodno kasabası yakınlarına yerleştiğini iddia etti.

Wagner üyelerini Avrupa Birliği’ne girmeleri konusunda uyaran Polonya Başbakanı, konuyu “melez bir savaş” olarak nitelendirdi.

Wagner üyelerinin Belarus’tan yasa dışı göçü de kolaylaştırabileceğini söyleyen Morawiecki’ye göre, Polonya ve Litvanya sınırlarına çok yakın olan Grodno kenti çevresinde 100 civarında savaşçı konuşlandırılmış durumda.

Bazı Wagner askerleri, Rusya’daki kısa ömürlü isyanı sona erdirmek için Haziran ayında Beyaz Rusya’da konuşlandırıldı.

Belarus lideri Aleksander Lukashenko daha önce göçmenleri AB’nin ucuna yönlendirerek Avrupa’da bir göçmen krizini tetiklediği iddialarını yalanlamıştı.

Ancak Morawiecki bugün 100’den fazla Wagner üyesinin kuzeybatı Beyaz Rusya’ya, oradan Polonya’nın Rusya’nın Kaliningrad bölgesini Beyaz Rusya’dan ayıran ve Polonya ile Litvanya arasındaki 95 km’lik sınır hattını oluşturan Suwalki Koridoru’na yerleştiğini söyledi. hareket edebileceğini öne sürdü.

“POLONYA TOPRAKLARINA HİBRİT SALDIRIYA DOĞRU BİR ADIM…”

Morawiecki, paralı askerlerin göçmenlerin AB’ye geçmesine yardımcı olmak için Belarus sınır muhafızları gibi giyinebileceğini veya AB’ye girmek için göçmen kılığına girebileceğini savundu.

Morawiecki, Polonya’nın güneyindeki Gliwice’deki bir silah fabrikasını ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında, “Şimdi durum daha da tehlikeli hale geliyor.

Wagner kümesine bağlı binlerce savaşçı, Haziran ayında Rusya’ya karşı kısa süreli isyanlarla Beyaz Rusya’ya geçti. Ya Rusya’nın yakın müttefiki olan Beyaz Rusya’ya gitmeleri ya da düzenli Rus ordusuna katılmaları için iki seçenek sunuldu.

Morawiecki, bu yıl şimdiye kadar Belarus ile Polonya arasındaki sınırı geçmek için 16.000 girişimde bulunulduğunu söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Sınır Güvenliği Teşkilatı’na (Frontex) göre, Ocak ve Haziran ayları arasında Beyaz Rusya’dan AB’ye 2.312 yasadışı sınır geçişi gerçekleşti.

Polonya ve Litvanya, yasadışı geçişleri azaltmak için Beyaz Rusya sınırlarına çitler inşa etti. Şimdi tamamen kapatmayı düşünüyorlar.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu