Teknoloji

ABD, Elon Musk’ın beyin çipi projesini reddetti

İnsan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanlarla bilgisayarlar arasında doğrudan iletişim kurmak amacı ile yola çıkan Elon Musk. neuralink projesi2020 yılında hayvanlar üzerinde test edilmiştir.

nöral bağlantıbeyin bozukluklarının tedavisine, insan beyninin korunmasına ve geliştirilmesine yardımcı olacak ve sonunda insanları yapay zeka ile buluşturacak.

ABD, Neuralink başvurusunu reddetti

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Elon Musk’ın şirketi Neuralink tarafından yapılacak beyin implantının klinik denemelerini reddettiğini duyurdu.

FDA, söz konusu teknolojinin beyin ve implant işlevselliğini değiştirebileceğini, iltihaplanmaya, kan damarlarının yırtılmasına ve kırılgan dokuda diğer hasar biçimlerine neden olabileceğini söyledi.

Elon Musk, şirketin geliştirdiği beyin çiplerinin artık insanlar üzerinde test edileceğini duyurdu.

Musk, Neuralink tarafından geliştirilen ve beyne yerleştirilen çipin insan deneylerinin 6 ay içinde başlamasını beklediklerini söyledi. Ancak bu testlerin başlayabilmesi için öncelikle ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay alınması gerekiyor.

Elon Musk, gelecekte implantları beynin daha derinlerine yerleştirmeyi başarırlarsa körlük ve depresyon gibi hastalıklara neden olacak. nöral bağlantıile tedavi edilebileceğini iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu