Ekonomi

Buca Belediyesi’nden “yeşil yakalı patronlar” için panel

YAŞANAN iklim krizine karşı ulusal ve memleketler arası arenada pek çok projeye imza atan Buca Belediyesi, dokuma bölümünde “yeşil yakalı patronların” çoğalması ve bu mevzuda farkındalık yaratmak için kıymetli bir aktiflik düzenledi. AR-GE Müdürlüğü Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Merkezi tarafından, Avrupa Atık Azaltım Haftası nedeniyle gerçekleştirilen “Tekstilde Döngüsellik Paneli”nde tecrübeler de paylaşıldı.

Buca Belediyesi ana hizmet binasında gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü Prof.Dr Canan Madran gerçekleştirdi. İştirakçilerin ilgiyle izlediği panelde alanında uzman isimler konuk olarak yer aldı. Kaynaklarını kaybetmeden tekrar kullanan, gerçek dizaynlar sayesinde kendini yenileyen bir dokuma iktisadı yaratmak ismine yapılan panele İzmir Etraf Mühendisleri Odası İklim Değişikliği Güç ve Sürdürülebilirlik Komite yürütücüsü Rahile Yeni, Akçakaya Group Dokumacılık İdare Şurası Lideri Yasin Akçakaya, DCube Döngüsel İktisat A.Ş. kurucu üyesi Gülcan Ergün ve Originn Platformu kurucu ortağı Nazey Erdile konuşmacı olarak katıldı.

YAŞADIĞIMIZ BİR BUHRAN

İzmir Etraf Mühendisleri Odası İklim Değişikliği Güç ve Sürdürülebilirlik Kurul yürütücüsü Rahile Yeni, gelinen noktada yaşanan hava olaylarına iklim değişikliği demenin mümkün olmadığını, kriz sözünü kullanmak gerektiğini vurgulayarak, “Neden kriz demeliyiz? Kriz dediğimiz zaman bunun kelime karşılığı buhran. Yani artık ayağa kalkmamız lazım, bu konuda birşeyler yapmamız lazım” dedi.

Tekstil bölümünün Paris Anlaşması’na uymak zorunda olduğunu belirten Yeni, bu zaruriliği ise şöyle açıkladı: “Bir tesiste bir üretim gerçekleştiriyorsanız, her bir adımınızın çevresel boyutta, toplumsal boyutta değerlendirilmesi gerekiyor. Çevresel etkisini azalttığınız bir ürün ticari alanda artı bir değer oluşturur. Her ürünün bir karbon ayak izi var. Sanayici ilk adımdan kapıya kadar bir ürünü yönetebilir mi? Bu çok zor. Neden bir ürünün karbon salınımını hesaplamalıyız? Çünkü Paris Anlaşmasının en önemli maddesi “Karbon vergisidir” Bu durum piyasada rekabet ortamı doğuracaktır. Eseri almak isteyen endüstrici, karbon vergisi düşük olanı tercih edecektir”

YEŞİL YAKALI PATRON

Panelde yeşil yakalı işveren olarak tanımlanan Akçakaya Group Dokumacılık İdare Şurası Lideri Yasin Akçakaya, 18 yıldır dokumacılık bölümünde ihracatçı olarak var olduklarını belirterek, “ İşletme olarak Paris Anlaşması’na uygun olarak çalışmaya başladığımızda ilk yıllarda büyük zorluklarla karşılaştık, ancak son yıllarda sektörde anlayışın değiştiğini, pek çok organik hammaddeye daha rahat yollardan ulaşabildiğimizi görüyoruz” diye konuştu.

Doğayı ve sürdürülebilirliği düşünerek yeni binalarını tasarladıklarını belirten Yasin Akçakaya, bu manada fabrikada güneş gücü kullandıklarını belirtti. Akçakaya, “Enerjimizin yüzde 65’ini böyle sağlıyoruz. Yağmur sularını biriktiriyoruz. Arıtma tesisimiz var. Pis suyu da arıtabiliyoruz. Teknolojide smart makinelere geçildi. Bugün geldiğimiz noktada çok mutluyuz ”dedi.

DCube Döngüsel İktisat A.Ş. kurucu üyesi Gülcan Ergün, doğa-değer-dönüşüm odağında döngüsel iktisat çalışmaları yaptıklarından bahsetti. Ergün şöyle konuştu: “Döngüsel iktisat geri dönüşüm olarak algılanıyordu. Onun için öncelikle farkındalık çalışmaları yaptık. Yine Döngüsel İktisat için kıymetli olan şey, eserin sistemin içinde kalabileceği azamî oranda kalabilmesi. Atık dediğimiz bahis sistemin için de artık hiçbir formda kullanılamıyorsa geri dönüşüme girmeli. Atığı çok âlâ yönetiyoruz derseniz bu sistemin içinden çıkamayız. Bu nedenle dizayna çok kıymet veriyoruz. Atık bir tasarım hatasıdır”.

Originn Platformu kurucu ortağı Nazey Erdilek, Sürdürülebilir Moda Platformu alanındaki çalışmalarından bahsederek “Originn olarak her birimizin aynı sofrada konuşuyor olması için çalışmalar yapıyoruz, ürünün tasarlanma sürecindeki servisi ve sistemi tasarlıyoruz ”dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu