Haber

Haber7 Muharriri Hasan Öztürk gündeme getirdi! YÖK’ten müjdeli haber

Haber7 yazarı Hasan Öztürk’ün yazısında, “Azerbaycan’da neden bir Türk üniversitesi yok? YÖK’e sormak istiyoruzBurada Türk üniversitesinin olmaması çok garip.

Öztürk’ün gündeme getirmesinin ardından YÖK (YÖK) Başkanı Erol Özvar’dan güzel bir haber geldi.

Bakü’de Azerbaycan-Türk Üniversitesi kurulmasına ilişkin Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, “Gerekli yasal düzenlemelerin tamamlanmasının ardından Türkiye’nin en saygın üniversiteleri ile üyelik sağlanarak Azerbaycan-Türk Üniversitesi’ni hayata geçireceğiz.ifadesini kullandı.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ve Azerbaycan ziyaretine eşlik eden Özvar, Azerbaycan’da kurulması planlanan üniversiteyle ilgili görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde, iki ülkeden akademisyen ve uzmanların üniversitenin kuruluşuna ilişkin hukuki ve teknik konularda çalışması kararlaştırıldı.

ÖNEMLİ BİR MESAFE ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in liderliğinde Azerbaycan’da üniversite kurulması yolunda önemli aşamalar kaydettiklerini belirten Özvar, şunları kaydetti:

“Dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile gelişen ilişkilerimizi yüksek öğretimde de en üst düzeye taşımayı hedefliyoruz. Gerekli yasal düzenlemelerin tamamlanmasının ardından en saygın üniversitelerle afiliasyonu sağlayarak Azerbaycan-Türk Üniversitesini hayata geçireceğiz. Türkiye’de.”

Türk üniversitelerinde yaklaşık 35 bin Azerbaycanlı öğrencinin eğitim gördüğünü ve 300 Azerbaycanlı öğretim elemanının çalıştığını belirten Özvar, geçen yıl Azerbaycan’da yapılan üniversite sınavında birinci olan Nigar Ağazade’nin tıp eğitimi için Ankara Üniversitesi’ni tercih ettiğini hatırlattı.

Üniversitenin açılmasıyla birlikte Türk gençlerinin Azerbaycan’da eğitim görebileceklerini ifade eden Özvar, söz konusu üniversitenin iki ülke arasındaki tarihi, kültürel ve sosyal çıkarların güçlenmesine ve sürekliliğin sağlanmasına değerli katkılar sağlayacağını kaydetti. yüksek öğretim alanında işbirliği.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu