Haber

Kesk Eş Başkanı Yeşil: “16 Ağustos’ta taleplerimizi karşılamak için iş bırakma yapacağız.

HABER: CEREN BALA TEKE – KAMERA: DURSUN ALKAYA

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, “Hükümet ikinci teklifini 17 Ağustos’ta yapacak. Beklentimiz bu teklifin mali açıdan revize edilmesi. Ayrıca sosyal haklarımız arasında kira yardımı, çocuk ve eş yardımları da bugüne göre bulunuyor. Mülakatın düzenlenmesi, mülakatın kaldırılması ve liyakat esasına göre atama ile her zaman gündemde olan ek göstergeye ilişkin yönetmeliğin uygulanması gibi taleplerimizi karşılamak üzere tekliflerimizi masaya yatırdık. Bunun için Türkiye’de KESK olarak 16 Ağustos’ta taleplerimizi dile getirdik, “Hoş karşılanmak ve dikkate alınmak için bir günlük çalışma durdurma eylemi yapacağız. Masadaki yetki hiçbir konfederasyona ait değildir. Yetki, bu hizmeti üreten bizlere aittir” dedi.

Kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşme toplantısı dün Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapıldı. Görüşmenin ardından değerlendirmede bulunan KESK Eş Başkanı Şükran Kablan Yeşil, hükümetin ikinci teklifini 17 Ağustos’ta sunacağını, teklif taleplerinin karşılanması için 16 Ağustos’a bir günlük çalışma bırakılacağını duyurdu. Yeşil dedi ki:

“Hükümet 1 Ağustos’ta başlayan toplu iş sözleşmesi 7’nci dönem toplu iş sözleşmesine ilişkin ilk teklifi toplantıda yaptı. Teklife baktığımızda 2024’ün ilk altı ayı için yüzde 14, yüzde 9. ikinci altı ay için, ilki 2023 için.Önümüzdeki altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için de yüzde 5 zam önerdi.Öncelikle şunun altını çizelim.Ne yazık ki bir kez daha bu demokratik değil. Bu tablonun olmayacağına karar veren hükümetin bu önerisiyle tablo ortaya çıktı.Yanlış başlayan süreç ters gidiyor.12 yıldır hedeflenen enflasyon oranlarının yüzde 5-6 altında enflasyon oranları açıklandı. son 12 yıldır bu iktidar döneminde tutulmadı.

“TÜİK ENFLASYONUNUN TABAN VE DAHA YÜKSEK OLDUĞUNU VE HER GÜN BİRAZ BİRAZ YOKSULLUK YAŞIYORUZ”

Daha değerli olan TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları tüm toplum nezdinde gerçekliğini ve inandırıcılığını yitirmiştir. TÜİK’in enflasyon oranının çarşı ve çarşılarda her geçen gün daha da fakirleşerek arttığını yaşıyoruz. Bu durumda hükümetin Merkez Bankası’nın 2024 için yüzde 33, 2025 için yüzde 15 olarak açıkladığı enflasyon oranlarının çok altında bir teklifte bulunması maalesef emekten yana bir politika izleyeceklerini bir kez daha kanıtladı. . Mevcut vergi adaletsizliği sisteminde kamu çalışanlarına ve emeklilere yapılan zamlar cebimize girmeden eriyip gidiyor. Bununla ilgili olarak 7. toplu sözleşme döneminde maalesef rastgele düzenleme talebimizin karşılanmadığını gördük. Sosyal haklara ait olarak dile getirdiğimiz talebimiz, kira yardımı, çocuk ve eş yardımlarının güncellenmesi, en düşük kamu çalışanı maaşının yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması ve 2014 yılı sonuna paralel zam yapılmasıdır. 3 ayda bir yoksulluk göz ardı edildi.

“TABZADAN BEKLENTİMİZ CEP PARASINA YANSITILDIKTAN SONRA İYİLEŞTİRME YERİNE MOBİL ARTIRILMASI OLDU”

Yine tüm kamuoyunun bildiği gibi geçtiğimiz günlerde TBMM’de özellikle seçim dönemi vaadi olarak kamu çalışanlarının en düşük maaşının 22 bin TL’ye çıkarılmasına ilişkin bir düzenleme yapıldı. KESK olarak bu düzenlemenin baştan yanlış yapıldığının, taban maaşa yansımayan 8 bin 777 liralık zammın kamu emeklilerini daha fazla açlığa ve yoksulluğa mahkûm ettiğinin, bu maaş sisteminin maaş sisteminin önünü açtığının altını bir kez daha çiziyoruz. mezarda emekliliğe açılan kapı. Bu tablodan beklentimiz çok büyük bir artış yerine aylık olarak tabana yansıdıktan sonra bir güzelleştirme yapmaktı. Dağın fare doğurduğunu bir kez daha gördük. Kamu çalışanlarına ve emeklilere yalnızca daha yüksek yoksulluk ve sefalet fiyatları getirdi.

“MASADA’DA YETKİ HİÇBİR KONFEDERASYONA AİT DEĞİLDİR. BU HİZMETİ ÜRETME YETKİ BİZE AİTTİR”

Bütün bunlardan yola çıkarak birikmiş sorunlarımıza çözüm üretmeyen bu tablo karşısında iktidar ikinci teklifini 17 Ağustos’ta yapacak. Beklentimiz, bu teklifin öncelikle mali açıdan revize edilmesidir. Bunun yanı sıra kira yardımı, çocuk ve eş yardımlarının günümüz koşullarına göre düzenlenmesi, mülakatın kaldırılarak liyakat esasına göre atama yapılması, her zaman gündemde olan ek göstergeye ilişkin yönetmeliğin uygulamaya konulması gibi sosyal haklarımız. 2018 yılından bu yana tekliflerimizi karşılama açısından da masadayız. getirdik. Bunların karşılanması yönündeki beklentimizi dile getirdik. Bu nedenle KESK olarak taleplerimizi karşılamak ve dikkate almak amacıyla 16 Ağustos’ta bir günlük iş bırakma yapacağız. Buradan tüm kamu emekçilerini, sendikalı veya sendikasız herkesi davet ediyoruz. Masada yetki hiçbir konfederasyona ait değildir. Yetki bu hizmeti üreten bizlere aittir. 16 Ağustos’ta yapacağımız bir günlük işi omuzumuza alalım. Gelin hep birlikte bu kötü gidişata ‘dur’ diyelim.

“BU İŞTEN SONRA EN GENİŞ TABANLA BU EYLEM VE ETKİNLİKLERİMİZİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Şimdiye kadar bu öneriler, işyerlerinde yaptığımız anketler ve kamu emeklileri ile yaptığımız görüşmelerle şekillendi. Bugün en çok mağdur olan emekli arkadaşlarımızın masada temsili yoktu. Bunu her fırsatta dile getirdik ve bununla ilgili yapacağımız istişarelerde yine masanın hukuk dışında tuttuğu konfederasyon ve birliklerle orta noktaya geleceğiz, değerlendirmeler yapacağız ve gereğini yapmaya devam edeceğiz. kamu çalışanlarının hak ettikleri kamu hizmeti bedelinin bütçeden karşılanması için bütçe görüşmelerinde gerekli çalışma ve hareketler. KESK olarak Temmuz ayının başından beri tarlaların içindeyiz. Sürekli aksiyon ve faaliyetlerin içindeydik. Bundan sonra da bu eylem ve faaliyetleri en geniş tabanla yürütmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu