Haber

Kremlin Sözcüsü: Dost olmayan ülkelerdeki şirketlerin Rusya’dan serbest çıkışı söz konusu değil

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı ekonomik savaş yürüttüğünü belirterek, “Dost olmayan ülkelere ait şirketlerin Rusya’dan serbest çıkışı söz konusu değil, hükümet komitesi bunun takipçisi.” söz konusu.

Peskov, Rusya’dan çekilme kararı alan hükümet ve Batılı şirketlerin attığı adımlara ilişkin başkent Moskova’da gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın açık ve ilgi çekici bir ülke olmaya devam ettiğini kaydeden Peskov, “Rusya, yabancı şirketlerin burada çalışması için rahat koşullar yaratmaya hâlâ hazır ve burada çalışan şirketler de bunu doğrulayabilir.” görüşünü dile getirdi.

Peskov, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı ekonomik savaş yürüttüğünü vurgulayarak, “Batı’nın Rusya ile yürüttüğü kısmi savaşa, ekonomik savaş da dahil, bakıldığında elbette Batılı şirketlerin baskısıyla buradan ayrılan Batılı şirketler için özel kurullar var. hükümetler.” dedi.

Rus hükümetinin Batılı şirketlerin geri çekilmesine yönelik süreci izlediğini kaydeden Peskov, “Dost olmayan ülkelerdeki şirketlerin Rusya’dan serbestçe çıkması söz konusu değil, hükümet komitesi bunu takip ediyor.” dedi.

BMGK’ya alternatif öneri

Peskov, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) alternatif oluşturma fikrine ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, bu konuda uluslararası fikir birliğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

BM’de bazı görüş ayrılıklarının bulunduğunu belirten Peskov, şunları kaydetti:

“BM, o dönemde çok karmaşık anlaşmalar, uluslararası toplumun çok karmaşık bir uzlaşısı sonucu oluşmuştu ve elbette Türk tarafının da açıkladığı gibi bir girişim için en azından bire bir uzlaşı gerekiyor. Dünya gündemindeki en hayati konularda bazı verimsizlikler olmasına rağmen BM sistemi hâlâ tek ve alternatif olmayan uluslararası bir sistemdir.” Bunun devam edeceğine inanıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu