Haber

Paşinyan’ın Bakü’ye silahların kontrolü anlaşmasını imzalama önerisi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan,iktidarda Medeni AnlaşmaGavar şehrinde partisinin üyeleriyle yaptığı toplantıda, Azerbaycan’ın Fransa ve Hindistan’dan silah alımına ilişkin eleştirilerini yersiz bularak, şunları söyledi: Azerbaycan, Ermenistan’ın kendi ordusuna sahip olmaması gerektiğini düşünüyorsa ülkemizin var olma hakkını sorguluyor demektir. “Bu kesinlikle kabul edilemez.”söz konusu.

Bu sorunun bölgesel güvenlik bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini belirten Paşinyan, her iki ülkenin de silah alımı konusunda kaygıları olabileceğini ifade etti. , “Dolayısıyla olası bir savaşı dışlayacak bir barış anlaşmasının imzalanması gerekiyor. Ancak Azerbaycan’ın öne sürdüğü öneriler Bakü’nün yeni çatışmaları meşrulaştırmaya çalıştığı izlenimini yaratıyor.”dedi.

Çatışma riskini ortadan kaldırmak için her iki ülkenin de en sonunda ordu birliklerini boşaltmasını önerdiklerini belirten Ermenistan cumhurbaşkanı, Azerbaycan’ın bu öneriyi reddettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınır bölgelerinin askerden arındırılmasını öneriyoruz. Azerbaycan buna karşı çıkıyor. Silah kontrolü anlaşmasını imzalayalım. “Ermenistan ve Azerbaycan silahlanma konusunda somut anlaşmalara varmalı ve bu anlaşmaların uygulanmasını kontrol etme fırsatına sahip olmalıdır.”

Paşinyan, eğer taraflar gerçekten barış istiyorsa bu konuların çözülmesi gerektiğini söyleyerek, Ermenistan ve Azerbaycan’ın artık farklı diplomatik diller kullandığını ifade etti. “Her iki ülkenin içinde ve dışında barışla ilgilenmeyen güçler var ve olmaya da devam edecek. Ancak barış sürecinde önemli olan Ermenistan ve Azerbaycan liderlerinin tutum ve söylemleridir.” ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu